Bruksela zasili nowe projekty

MBE
opublikowano: 21-07-2010, 00:00

Dzięki oszczędnościom na zastrzyk mogą liczyć drogi, kolej, inwestycje energetyczne i szpitale.

31 sierpnia dojdzie do weryfikacji listy inwestycji finansowanych przez UE

Dzięki oszczędnościom na zastrzyk mogą liczyć drogi, kolej, inwestycje energetyczne i szpitale.

Wczoraj odbyły się konsultacje dotyczące weryfikacji listy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ), wartego 37,6 mld EUR.

— 31 sierpnia przedstawimy zweryfikowaną listę. Propozycje można składać do 22 lipca — mówi Adam Ździebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Podczas konsultacji projekty prezentowali przedstawiciele ministerstw nadzorujących beneficjentów POIŚ. Oznacza to, że zdobyły ich akceptację, więc mają duże szanse znaleźć się na zweryfikowanej liście.

Szczęśliwa siódemka

Najwięcej zmian będzie w projektach nadzorowanych przez resort infrastruktury.

— Proponujemy wpisanie na listę siedmiu nowych projektów: pięć na listę podstawową i dwa na rezerwową — mówi Jarosław Pasek, dyrektor Departamentu Funduszy UE w Ministerstwie Infrastruktury.

Pierwsza propozycja dotyczy poprawy bezpieczeństwa publicznego na dworcach Warszawskiego Węzła Kolejowego. Druga — zakupu przez PKP Intercity urządzeń pokładowych dla lokomotyw Husarz.

Na listę może także trafić megaprojekt kolejowy wart prawie 600 mln zł.

— Chodzi o węzeł multimodalny Łódź Fabryczna. Beneficjentem jest miasto Łódź, a propozycja unijnego dofinansowania sięga 230 mln zł — dodaje Jarosław Pasek.

Na liście podstawowej mogą znaleźć się także dwa nowe projekty drogowe. To dojazd do autostrady A1 w rejonie obwodnicy Torunia oraz połączenie z autostradą A4 w rejonie Rzeszowa. Pierwszy projekt jest wart 38 mln zł (wkład unijny sięga 30 mln zł), drugi — 70 mln zł (Bruksela dołoży prawie 60 mln zł).

Na rezerwową listę mogą natomiast trafić: zakup taboru kolejowego dla Dolnośląskiej Kolei Dojazdowej (125 mln zł — 50 proc. z UE) oraz zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych dla aglomeracji śląskiej (154 mln zł — w tym połowa z Unii).

W trakcie konsultacji pojawiły się także projekty transportowe złożone bezpośrednio przez beneficjentów (jeszcze bez weryfikacji resortu, któremu podlegają). Chodzi o przebudowę dworców w Bydgoszczy i Gliwicach. Resort infrastruktury patrzy na nie przychylnym okiem. Z kolei Andrzej Kaczmarczyk, wiceprezydent Słupska, zaproponował dopisanie na listę unijną rozbudowy drogi nr 21, by turyści i kolumny wojskowe nie musiały jeździć przez środek miasta. Projekt jest wart 269 mln zł. Jarosław Pasek zapewnił, że inwestycja jest przez resort analizowana i decyzja zapadnie wkrótce.

Gazowa megakasa

Ale nie tylko transportowe projekty trafią na unijną listę. Megakasa będzie też przeznaczona na poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

— Pierwszy projekt dotyczy przechowywania gazu i ropy w podziemnych magazynach. Beneficjentem są Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino (grupa Orlenu). Drugi projekt to inwestycja w terminal odbioru CNG i LNG. Tu beneficjentem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo — wylicza Anna Kacprzyk z Ministerstwa Gospodarki.

Projekt Solino jest wart 230 mln zł (wkład unijny 27 proc.), a PGNiG ma zainwestować 800 mln zł (27 proc. z UE).

Na zdrowie i ekologię

Nowe zadania chce także dopisać resort środowiska. Chodzi o dwa projekty związane z ochroną brzegów morskich za 132 i 178 mln zł. W grę wchodzi także inwestycja proponowana przez Lasy Państwowe, związana z rekultywacją poligonów, co Bruksela miałaby dofinansować kwotą 110 mln zł.

Ministerstwo Zdrowia proponuje natomiast dopisać dwa projekty na listę rezerwową. To przebudowa przychodni ortopedycznej w Otwocku i zakup specjalistycznego sprzętu oraz rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwsza inwestycja, jest warta około 5 mln zł (w tym wkład UE około 4 mln zł), druga 118 mln zł (w tym 88,6 mln z Brukseli). Dzięki temu drugiemu projektowi większe będą szanse leczenia i przeszczepu płuc u dzieci chorych na mukowiscydozę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu