Brytyjczycy emitują "supermonetę"

AR, BBC
aktualizacja: 28-03-2017, 12:31

Monety o wartości 1 GBP, które weszły do brytyjskiego obiegu we wtorek, są najtrudniejsze do podrobienia na świecie - tak twierdzą ich projektanci z Royal Mint, brytyjskiej mennicy. Dzisiaj jedna na 30 monet o tej wartości jest fałszywa.

Wznowienie "jednofuntówki" na Wyspach jest niemal jak premiera nowego modelu smartfona Apple - nowy pieniążek będzie cieńszy, lżejszy i większy niż dotychczasowy o tej samej wartości.

Zobacz więcej

https://www.thenewpoundcoin.com/

Sekret tej monety o 12 krawędziach, w kolorze złota i srebra (choć wykonanej z dwóch rodzajów stopu niklu, m.in. stopu niklu i miedzi), to wtopiony w nią nowoczesny, specjalny materiał możliwy do wykrycia podczas elektronicznego skanowania przez maszyny do liczenia oraz bankomaty. Reszta na ten temat jest tajemnicą, bo służby mennicy Jej Królewskiej Mości nie zdradzają szczegółów. Wiadomo jednak, że inne specjalne środki bezpieczeństwa zastosowane przez emitentów to m.in. odwzorowanie profilu królowej Elżbiety II na zasadach hologramu, a także mikroskopijnej wielkości napisy na obręczy.

Nowe monety mają zastąpić te, które dotychczas były w obiegu. Stare będą legalne tylko do 15 października 2018 roku. Brytyjczycy mogą je wymieniać w bankach i na poczcie.

Podejrzewa się, że jedna na trzydzieści monet jednofuntowych na rynku jest dzisiaj fałszywa.

– Nowa moneta jest zaprojektowana ma miarę przyszłości. Zastosowane środki bezpieczeństwa mają na celu ochronę brytyjskiej waluty i wszystkich walut świata w nadchodzących latach – powiedział Adam Lawrrance, dyrektor wykonawczy Royal Mint.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Brytyjczycy emitują "supermonetę"