AB Agri przejęło Michel Pasze

opublikowano: 11-02-2019, 13:36

Giganci od Primarka i herbaty Twinings kupili upadłego producenta pasz. Mają tu przenieść produkcję z Wysp.

Skala nowego polskiego biznesu Brytyjczyków z Associated British Foods, mających roczne obroty przekraczające 15 mld GBP, może dziwić – kupili właśnie od syndyka upadłą spółkę Michel Pasze. Wartości transakcji nie podano, wiadomo, że w ogłoszonym na początku listopada 2018 r. zaproszeniu do składania ofert nabycie wytwórni pasz w Bruszczewie mowa była o cenie nie niższej niż 20,6 mln zł. Według informacji na stronie internetowej spółka będzie działać pod szyldem nowego właściciela, czyli AB Agri Polska. Branżowy serwis Feednavigator doniósł, że to m.in. do Polski gigant chce przenieść część rodzimej produkcji i to znad Wisły ma być obsługiwana część europejskich klientów AB Agri – mają jeszcze oddziały w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Do tej pory Brytyjczycy byli u nas obecni wyłącznie poprzez importowane pasze. Chwalą się specjalizacją w żywieniu młodych zwierząt i tym chcą się dalej zajmować.

Produkcja pasz rośnie wraz z rozwojem i profesjonalizacją żywienia trzody chlewnej, bydła i drobiu. W tym ostatnim Polska już zajmuje najwyższe miejsce w Europie pod względem wolumenu produkowanego mięsa – gros producentów stawia jednocześnie na własne mieszalnie pasz, przynajmniej częściowo uniezależniając się od dostawców zewnętrznych. Niezależnie od tego sektor paszowy jest powszechnie uznawany za „perspektywiczny”. Zeszłoroczna produkcja gotowych pasz dla zwierząt gospodarskich, według Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła łącznie 9,7 mln ton, czyli o ponad 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Po rozruszaniu nabytego polskiego zakładu Brytyjczycy chcą do tego dokładać 30 tys. ton rocznie.

Associated British Foods ma też w Polsce fabrykę herbaty Twinings, której dużą rozbudowę ogłaszali w 2017 r. Sprzedają też środki do wypieków, a w tym roku zadebiutują z najbardziej rozpoznawalnym ze swoich szyldów, czyli marką sieci odzieżowej Primark.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane