Brytyjczycy zaglądają do portfeli prezesów

ŁO, Bloomberg
18-08-2015, 08:36

Szefowie spółek z indeksu FTSE-100 zarabiają średnio 183 razy więcej niż przeciętny brytyjski pracownik. Przepaść pogłębiła się w ostatnich latach.

Temat zarobków w większości firm budzi kontrowersje i jest źródłem niezliczonych plotek tworzonych w zakładowej kuchni. Brytyjczycy mają teraz o czym rozmawiać, bo think tank High Pay Centre opublikował nowy raport na temat dysproporcji w zarobkach.

Przeciętny prezes spółki z FTSE-100 zarobił w zeszłym roku 4,96 mln GBP, czyli 183 razy więcej niż przeciętny pracownik. Pięć lat temu zarobki szefów sięgały 4,13 mln GBP, co było sumą 160-krotnie większą od przeciętnego zatrudnionego.  

Bloomberg podkreśla, że kwestia pogłębiających się różnic w zarobkach kadry kierowniczej i pracowników jest analizowana przez polityków w USA i Wielkiej Brytanii.

Amerykańska unia związków zawodowych AFL-CIO przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że 350 prezesów spółek z indeksu S&P 500 zarabiało w 2013 r. 331 razy więcej niż ich pracownicy. W 1983 r. stosunek ten wynosił 46 do 1.  

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd przyjęła niedawno zasadę, która wymaga od firm ujawniania różnic w wynagrodzeniach prezesów i szeregowych pracowników. High Pay Centre przypomina, że akcjonariusze mają prawo do głosu sprzeciwu wobec rosnących zarobków kadry kierowniczej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Brytyjczycy zaglądają do portfeli prezesów