Brytyjscy detaliści podnieśli ceny pierwszy raz od ponad dwóch lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-12-2021, 08:58

Problemy z łańcuchami dostaw, kadrą oraz wysoką inflacją w końcu zmusiły brytyjskich detalistów do podwyżki cen. Wzrosły one w listopadzie po raz pierwszy od pierwszej połowy 2019 r., informuje Reuters.

fot. ARC

Według danych British Retail Consortium, w listopadzie br. ceny w brytyjskich sklepach wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z listopadem 2020 r. Była to pierwsza podwyżka od maja 2019 r.

Za podwyżką stała przede wszystkim drożejąca żywność. Jej ceny zwiększyły się o 1,1 proc. Taniały z kolei produkty nieżywnościowe, choć dynamika spadku wyhamowała do zaledwie 0,1 proc. z 1,0 proc. w październiku.

Opracowywany przez BRC indeks cen sklepowych obejmuje węższy zakres wydatków niż inflacja cen konsumpcyjnych (CPI), którą analizuje Bank Anglii. Inflacja CPI tymczasem wspięła się na najwyższy poziom od 10 lat, osiągając w okresie 12 miesięcy do października 2021 r. pułap 4,2 proc. Co istotne, większość ekspertów oczekuje zdynamizowania inflacji w kolejnych miesiącach co będzie musiało zostać ponownie odzwierciedlone we wzroście cen w sklepach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane