Brytyjscy konsumenci wydają coraz mniej

opublikowano: 09-10-2017, 11:30

Wydatki konsumentów na Wyspach Brytyjskich znów uległy ograniczeniu. We wrześniu odnotowały czwartą ujemną dynamikę w okresie ostatnich pięciu miesięcy, donosi Bloomberg. Sugeruje to, że kluczowa część gospodarki kontynuuje osłabienie.

Wydatki spadły we wrześniu o 0,3 proc., wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek wspólnie przez IHS Markit i Visa. Warty podkreślenia jest największy od lipca 2013 r. spadek wydatków na rekreację/wypoczynek i kulturę. Zmniejszeniu uległy też środki przeznaczane na transport i komunikację oraz dobra domowe.

Zakupy, konsumenci
fot. Bloomberg

W pierwszej połowie br. brytyjscy konsumenci mieli marginalny udział we wzroście PKB, co składane jest na karb słabej dynamiki wzrostu wynagrodzeń i szybko postępującej inflacji od momentu głosowania ws. brexitu, co znacząco podważyło zaufanie obywateli.

Jak się okazuje, sierpniowa zwyżka wydatków (i tak symboliczna), miała jedynie charakter jednorazowy, co każe z ostrożnością patrzeć na kolejne miesiące. Należy oczekiwać dalszego zaciskania pasa z uwagi na panującą niepewność finansową – wyjaśnia Kevin Jenkins, dyrektor zarządzający Visa na Wlk. Brytanię i Irlandię.

Dodaje, że na przeszkodzie poprawy sytuacji w tym segmencie rynku mogą stać dalsze podwyżki cen, wynikające m.in. z konieczności pokrywania kosztów związanych z zatrudnieniem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane