Brytyjscy konsumenci zredukowali wydatki najmocniej od pandemii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-06-2022, 07:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Silny wzrost inflacji uderz Brytyjczyków po kieszeni. Ich wydatki w maju spadły najmocniej od ograniczeń covidowych z początku 2021 r., informuje Reuters.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Najnowszy sondaż Brytyjskiego Konsorcjum Handlu Detalicznego (BRC) pokazał, że w maju 2022 r. łączne wydatki w ramach handlu detalicznego spadły o 1,1 proc. w ujęciu rocznym, notując najwyższą dynamikę spadku od stycznia 2021 r. Tempo zniżki przyspieszyło z 0,3-proc. spadku w kwietniu.

Wskaźnik sprzedaży uwzględniający jedynie placówki handlowe działające w maju 2021 r. spadł z kolei o 1,5 proc. licząc rok do roku, wyhamowując nieco dynamikę po zniżce w kwietniu o 1,7 proc.

Warto podkreślić, że dane te nie są skorygowane o inflację, a to oznacza, że spadek ilości kupowanych towarów będzie znacznie większy niż spadek wartości wydanych pieniędzy.

Wśród segmentów najmocniej dotkniętych redukcją wydatków BRC wymienia meble, elektronikę i inne drogie towary. Wzrosły natomiast wydatki na modę, odzież i urodę.

Wydatki na podstawowe artykuły zwiększyły się o 4,8 proc. przy czym w przypadku benzyny i oleju napędowego, poszły w górę o prawie 25 proc. By zrównoważyć domowe budżety konsumenci ograniczyli wydatki na treści cyfrowe i subskrypcje o prawie 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane