Brytyjska gospodarka przyspiesza, produkcja zaskoczyła jednak spadkiem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-06-2021, 08:54

W kwietniu 2021 r. brytyjska gospodarka odnotowała rekordowe tempo wzrostu. Zaskakujący spadek produkcji przemysłowej wskazuje jednak, że jeszcze nie wszystko jest na właściwych torach.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

W porównaniu z marcem PKB Wielkiej Brytanii, drugiej po niemieckiej pod względem wielkości gospodarce Europy, wzrósł w kwietniu o 2,3 proc. co jest najmocniejszą zmianą od dziewięciu miesięcy. W ujęciu rocznym dynamika PKB wyniosła natomiast aż 27,6 proc. i ustanowiła nowy rekord. W pierwszym przypadku odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami ekonomistów, w drugim zaś nieznacznie niższy (zakładano wartość rzędu 27,8 proc.). W obu jednak przypadkach wyniki były istotnie wyższe niż miesiąc wcześniej, kiedy to wyniosły odpowiednio 2,1 i 1,4 proc.

Ogromny udział w nowym rekordzie miało otwarcie kolejnych branż i systematyczne unormowanie sytuacji w handlu zagranicznym po wyjściu Wlk. Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

Niepokoić może natomiast zaskakujący spadek produkcji przemysłowej. W kwietniu obniżyła się ona nieoczekiwanie o 1,3 proc. w ujęciu miesięcznym przy prognozie +1,2 proc. i zwyżce o 1,8 proc. w marcu. Stało się tak głównie z powodu zamykania zakładów i spadku aktywności w górnictwie i kamieniołomach.

Optymistycznie za to zaczyna ponownie wyglądać sytuacja w usługach, mających największy udział w tworzeniu PKB. Usługi wzrosły o 3,4 proc., prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu, dzięki gwałtownemu wzrostowi sprzedaży detalicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane