Czytasz dzięki

Brytyjski Aurelian Oil & Gas szuka gazu i ropy w Wielkopolsce

DI, PAP
opublikowano: 11-02-2008, 14:47

Brytyjska spółka paliwowa Aurelian Oil & Gas przystąpiła do testów sejsmicznych na polu gazowym Trzek-1 w Wielkopolsce. Firma bada możliwości komercyjnej eksploatacji tamtejszego złoża. Badania wykonuje Geofizyka Kraków.

"Nasza spółka rozpoczęła w okolicach Swarzędza realizację badań sejsmicznych na zlecenie spółki Energia Zachód. Prace potrwają kilka miesięcy i obejmą tereny gmin: Nekla, Środa Wielkopolska, Dominowo, Kórnik, Kleszczewo, Poznań, Swarzędz, Pobiedziska i Kostrzyn" - powiedziała w poniedziałek PAP Magda Bachalska z Geofizyki Kraków.

"Ich rezultatem będzie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne (3D) badanego terenu, służące zlokalizowaniu obszarów, gdzie mogą występować złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego" - dodała.

Właścicielem koncesji, na której pracuje Geofizyka Kraków jest zleceniodawca badań - spółka Energia Zachód (polski przedstawiciel brytyjskiej firmy Aurelian Oil & Gas; Aurelian kontroluje 90 proc. polskiej spółki).

Aurelian, planuje instalację urządzeń wydobywczych i budowę zakładów gazowniczych, podłączonych do lokalnej infrastruktury. Liczy, że sprzedaż gazu klientom mogłaby się rozpocząć od września 2009 r.

Wstępnie - na podstawie obecnych testów i pierwszej poziomej studni - oceniono potencjał wydobywczy pola na 60 mln metrów sześc. gazu rocznie. Z początkiem 2010 r. przewidywane jest uruchomienie dalszych poziomych studni. Pierwsze testy m.in. na ciśnienie gazu przeprowadzono w listopadzie ub.roku.

Prace na polach gazowych w Wielkopolsce prowadzone są przy użyciu tzw. wibratorowej metody wzbudzania fal. Polega ona na wytwarzaniu niewielkich, prawie nieodczuwalnych drgań gruntu przy użyciu pojazdów zwanych wibratorami. W trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwy jest wjazd wibratorów, stosuje się metodę dynamitową.

"Powstała w ten sposób fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki - geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparatura telemetryczną. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża" - powiedziała PAP Bachalska.

Sejsmika jest metodą rozpoznania geologicznej budowy podłoża na podstawie informacji uzyskanych w wyniku rejestracji fali sejsmicznej, wzbudzonej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów.

Geofizyka Kraków Sp. z o.o. jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 r., na stałe zatrudnia ponad 700 osób; posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100 proc. udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG).

Notowany na rynku AIM w Londynie Aurelian ma w Polsce pięć koncesji. Działa też w Rumunii, Bułgarii i na Słowacji.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane