Brytyjski organ nadzoru energetycznego proponuje kontrolę cen energii

opublikowano: 30-11-2022, 10:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjski organ nadzoru energetycznego zaproponował kontrolę cen dla firm zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej na następne pięć lat, które według niego zapewnią tańszą i czystszą energię bez dodatkowych kosztów dla konsumentów – podaje agencja Reutersa.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Kontrole, które będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 2028 r., wymagają od sześciu spółek zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej skoncentrowania inwestycji na zmniejszeniu zależności od importowanych paliw kopalnych, poinformował organ regulacyjny Ofgem w środowym oświadczeniu.

Przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe w całej Europie zostały dotknięte gwałtownym wzrostem cen energii, który rozpoczął się, gdy świat wyszedł z ograniczeń związanych z wirusem COVID-19, a następnie gwałtownie wzrósł w lutym w wyniku inwazji na Ukrainę przez wiodącego eksportera gazu, Rosję.

Kontrola cen określa kwotę pieniędzy, jaką mogą zarobić firmy obsługujące brytyjskich operatorów sieci w określonym czasie.

Ofgem przekazał, że zapewnił, iż główne inwestycje w sieć mogą zostać zrealizowane bez wzrostu opłat za rachunki, które pozostaną średnio na poziomie 100 GBP (119,74 USD) rocznie na klienta.

SSEN Distribution, część brytyjskiego wytwórcy energii i operatora sieci SSE, poinformowała w środę, że Ofgem zezwolił na 3,59 mld GBP bazowych całkowitych wydatków na okres pięciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane