Brytyjski rząd przygotuje budżet Irlandii Północnej

DI, PAP
opublikowano: 01-11-2017, 20:43

Brytyjski minister ds. Irlandii Północnej James Brokenshire powiedział, że w obliczu przedłużających się negocjacji w sprawie powołania rządu w Irlandii Północnej władze w Londynie są zmuszone do samodzielnego przygotowania jej budżetu na przyszły rok.

Na mocy tzw. porozumienia wielkopiątkowego zawartego w 1998 roku, które zakończyło trwający 30 lat krwawy konflikt między katolikami a protestantami w brytyjskim Ulsterze, dwa największe ugrupowania - unionistyczne (DUP) i nacjonalistyczne (Sinn Fein) - sprawują wspólnie rządy w Irlandii Płn. w ramach obowiązkowej koalicji.

Brokenshire poinformował o planach rządu po wiadomości, że po 10 miesiącach negocjacji obie strony wciąż nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestiach dotyczących m.in. znaczenia języka irlandzkiego, a także kultury i zrozumienia historii, w szczególności okresu konfliktu narodowościowego w Irlandii Płn. ("Troubles") w latach 1968-1998.

Szefowa Sinn Fein w Irlandii Płn. Michelle O'Neill oświadczyła, że ugrupowanie jest "zawiedzione" niepowodzeniem rozmów, i dodała, że "niekończące się rozmowy bez konkluzji są nie do utrzymania".

Przedstawiciele partii dodali także, że są gotowi do dalszych rokowań, ale zaznaczyli, że zawarte po czerwcowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii porozumienie pomiędzy DUP a rządzącą w W. Brytanii Partią Konserwatywną utrudniło sytuację w Irlandii Płn.

Z kolei poseł unionistów Gregory Campbell ocenił, że Sinn Fein blokuje utworzenie rządu przez swoją "wąsko rozumianą agendę polityczną", m.in. obejmującą zwiększenie roli języka irlandzkiego, co - jego zdaniem - "nie stało się i się nie stanie".

Decyzja o zaplanowaniu północnoirlandzkiego budżetu przez brytyjski rząd centralny to krok w kierunku możliwego przejęcia bezpośredniej kontroli nad krajem.

Irlandia Płn. pozostaje bez rządu od stycznia, odkąd reprezentujący Sinn Fein wicepremier północnoirlandzkiego rządu Martin McGuinness zrezygnował w grudniu zeszłego roku ze stanowiska na skutek konfliktu z Arlene Foster, szefową unionistów. Konflikt dotyczył domniemanych malwersacji związanych z dofinansowaniem energii ze źródeł odnawialnych, forsowanym przez DUP.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Brokenshire powiedział w środę, że obecna sytuacja "nie może się ciągnąć w nieskończoność" i że "są decyzje, które muszą być podjęte", aby zapewnić codzienne funkcjonowanie państwa, w tym usług publicznych. W obliczu braku powołanego rządu, Irlandia Płn. pozostaje pod technicznym zarządem urzędników służby cywilnej, którzy jednak nie mają prawa podejmowania kluczowych decyzji, jak np. projektowania nowego budżetu.

Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney oświadczył, że "żałuje" i jest "głęboko zaniepokojony" brakiem porozumienia w rozmowach koalicyjnych, a ryzyko przejęcia bezpośredniej kontroli nad krajem przez rząd w Londynie mogłoby skomplikować negocjacje w sprawie wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej.

Coveney - który w przeszłości sugerował, że w razie braku rządu lokalnego Irlandia powinna współrządzić krajem z W. Brytanią - tłumaczył w środę, że "obowiązkiem brytyjskiego i irlandzkiego rządu jest zapewnienie, by instytucje opisane w porozumieniu (wielkopiątkowym) mogły nadal skutecznie działać w zgodzie z jego literą i duchem".

Przemawiając w środę w parlamencie brytyjska premier Theresa May podkreśliła, że Londyn ma nadzieję na szybkie przywrócenie funkcjonowania rządu Irlandii Północnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane