Brytyjskie firmy oczekują kontynuacji wzrostu cen

opublikowano: 10-01-2018, 09:54
aktualizacja: 10-01-2018, 09:54

Brytyjscy biznesmeni ostrzegają przed dalszym wzrostem cen, donosi Bloomberg.

W badaniu przeprowadzonym przez Brytyjską Izbę Handlową (BCC) odsetek firm spodziewających się wzrostu cen w kolejnych trzech miesiącach wzrósł do najwyższego poziomu od ostatniego kwartału 2008 r.

Obecnie „pro wzrostowe”  oczekiwania reprezentuje 36 proc. firm. W przypadku producentów odsetek jest jeszcze wyższy rosnąc z 35 do 50 proc. 

Inflacja w Wielkiej Brytanii przyspieszyła w listopadzie do najwyższego tempa od ponad pięciu lat, napędzana przez spadek funta od czasu głosowania Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia Unii Europejskiej. Referendum odbyło się w czerwcu 2016 r.

W kolejnych miesiącach z dużym prawdopodobieństwem należy oczekiwać kolejnych szczytów inflacji, i pozostanie ona uporczywie ponad 2 proc. celem inflacyjnym przyjętym przez Bank Anglii przez dłuższy czas – ocenia Suren Thiru, szef ekonomistów w BCC.

W jego opinii, brytyjska gospodarka kontynuować będzie rozczarowującą trajektorię wzrostu w najbliższym okresie w atmosferze niepewności związanej z wpływem brexitu, wysokiej inflacji i słabej produktywności. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane