Brytyjskie firmy prognozują wzrost kosztów, ale niemal połowa się nie zabezpiecza

opublikowano: 07-12-2017, 09:35
aktualizacja: 07-12-2017, 09:37

Większość brytyjskich firm spodziewa się wzrostu kosztów w przyszłym roku w wyniku słabości funta, ale prawie połowa nie robi nic, aby złagodzić ryzyko walutowe, donosi Bloomberg.

Brytyjskie Izby Handlowe (BCC) stwierdziły, że 63 proc. firm spodziewa się wzrostu cen, podczas gdy tylko 6 proc. oczekuje ich spadku. Funt szterling stracił 10 proc. w stosunku do dolara od czasu ubiegłorocznego głosowania (koniec czerwca) w referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według mediany prognoz zebranych przez agencję Bloomberg, funt prawdopodobnie będzie nadal spadał w ciągu następnych dwunastu miesięcy.

Mimo to 46 proc. z 1300 ankietowanych przez BCC firm nie podjęło żadnych kroków w celu zarządzania ryzykiem walutowym, a mniejsze firmy mają najmniejsze szanse na wprowadzenie środków zabezpieczających.

Firmy wyraźnie odczuwają presję cenową na deprecjację funta szterlinga - powiedział Adam Marshall, dyrektor generalny BCC.

Podczas gdy spadek funta pomógł zwiększyć konkurencyjność brytyjskiego eksportu, wpływ rosnących kosztów coraz bardziej ciąży na gospodarce. Dostawcy usług twierdzą, że ceny wejściowe w listopadzie wzrosły najbardziej od 2011 r., zaś ceny naliczone zwiększyły się w najszybszym tempie od 2008 r. – wynika z kolei z raportu IHS Markit

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane