Czytasz dzięki

Brytyjskie restauracje same dotują klientów

  • DI
opublikowano: 01-09-2020, 22:00

Poniedziałek był w Wielkiej Brytanii ostatnim dniem rządowej akcji dofinansowania jedzenia poza domem.

Podczas trwającej przez cały sierpień akcji „Eat Out to Help Out” klienci restauracji, kawiarni, barów, pubów i stołówek mieli w poniedziałki, wtorki i środy zniżki na jedzenie do 50 proc. Resztę pokrywał budżet państwa. Maksymalna wartość rabatu to 10 GBP na osobę. Program cieszył się bardzo dużą popularnością — do udziału zgłosiło się ponad 84 tys. lokali, a ciągu pierwszych trzech tygodni ze zniżek skorzystano 64 mln razy na kwotę 336 mln GBP. Portal OpenTable, za pomocą którego można rezerwować stolik, poinformował, że liczba rezerwacji była znacząco większa niż w analogicznych dniach zeszłego roku. Część właścicieli lokali apelowała do rządu o przedłużenie programu, zwracając uwagę, że szczególnie trudne dla nich są październik i listopad, kiedy zawsze spada liczba klientów.

— Program okazał się ogromnym sukcesem. Widzieliśmy, jak zmieniały się zachowania, jak ludzie wchodzili i bezpiecznie korzystali z lokalnych małych firm, a nasze ulice zaczynały się ożywiać. Dlatego też chcemy, aby program, lub jakaś jego forma, został przedłużony — przekonywał Craig Beaumont z Federacji Małego Biznesu, która wsparła właścicieli lokali.

Mimo tych próśb Rishi Sunak, minister finansów, nie zdecydował się na wydłużenie akcji. Wydłuża się natomiast lista restauracji i innych lokali, które ogłaszają, że same przedłużą akcję i będą finansować zniżki. Akcja na takiej samej zasadzie jak rządowa potrwa to do końca września. W kwietniu, pierwszym pełnym miesiącu po wprowadzeniu restrykcji z powodu pandemii, działalność wstrzymało 80 proc. firm z branży, co jest najwyższym odsetkiem ze wszystkich sektorów gospodarki, a na przymusowe urlopy zostało wysłane 1,4 mln osób z 1,8 mln zatrudnionych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane