Brytyjskie supermarkety Sainsbury's prognozują wzrost zysków

opublikowano: 11-01-2023, 09:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjska grupa supermarketów Sainsbury’s prognozuje całoroczny zysk w okolicach górnej granicy wyznaczonego przedziału, ponieważ lepsze niż oczekiwano wyniki w ogólnych towarach spowodowały wzrost sprzedaży bazowej o 5,9 proc. w kwartale świątecznym – podaje agencja Reutersa.

Darren Staples

Druga co do wielkości sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii po Tesco wcześniej prognozowała zysk przed opodatkowaniem w latach 2022-23 w wysokości od 630 do 690 mln GBP (767-840 mln USD). W latach 2021-22 sieć zarobiła 730 mln GBP.

Przed aktualizacją analitycy prognozowali średnio 644 mln GBP, zgodnie z konsensusem opracowanym przez firmę.

W Wielkiej Brytanii, mimo że inflacja wynosi 10,7 proc., a zaufanie konsumentów jest bliskie rekordowo niskiego poziomu, najwięksi detaliści radzili sobie dobrze.

Grupa, która ma 15,5 proc. udziału w brytyjskim rynku spożywczym, podała, że całkowita sprzedaż detaliczna w ciągu 16 tygodni do 7 stycznia, z wyłączeniem paliwa, wzrosła o 5,2 proc., odzwierciedlając inflację i „stosunkowo odporne trendy wolumenowe”.

Sprzedaż artykułów spożywczych wzrosła o 5,6 proc., a towarów ogólnych o 4,6 proc., lepiej niż oczekiwano.

Brytyjscy konsumenci stoją przed perspektywą jeszcze większego ograniczenia swoich finansów w 2023 r., z wyższymi podatkami i oprocentowaniem kredytów hipotecznych oraz zmniejszonym wsparciem rządowym na rachunki za energię dla gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane