Brytyjskie związki przeciwko długim godzinom pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2005, 21:26

Brytyjskie związki zawodowe wypowiedziały się w poniedziałek przeciwko dłuższemu tygodniowi pracy. W czwartek ma się odbyć  spotkanie unijnych ministrów, na którym rząd Wielkiej Brytanii będzie się starał podtrzymać swoje stanowisko w sprawie systemu "opt-out", dzięki któremu każdy kraj UE mógł wydłużyć 48-godzinny tydzień pracy.

Brytyjskie związki zawodowe wypowiedziały się w poniedziałek przeciwko dłuższemu tygodniowi pracy. W czwartek ma się odbyć  spotkanie unijnych ministrów, na którym rząd Wielkiej Brytanii będzie się starał podtrzymać swoje stanowisko w sprawie systemu "opt-out", dzięki któremu każdy kraj UE mógł wydłużyć 48-godzinny tydzień pracy.

     Kongres Związków Zawodowych (TUC) poinformował, że chce obalić mit dotyczący długich godzin pracy w Wielkiej Brytanii.

    Według TUC, pracodawcy nie mają słuszności, utrzymując, że wydłużenie tygodnia pracy nie wpływa szkodliwie na zdrowie pracowników i że ci, którzy pracują wiele godzin, robią to z własnej woli, a względy gospodarcze narzucają konieczność dłuższego czasu pracy. 

    TUC podał, że ludzie, którzy regularnie pracują więcej niż 48 godzin tygodniowo, zaczynają więcej palić, sięgać częściej po alkohol i odżywiać się gorzej niż pracownicy, którzy w pracy spędzają mniej czasu.

    Istnieją dowody, że osoby, które pracują ponad 48 godzin tygodniowo, są bardziej narażone na schorzenia serca, choroby umysłowe, cukrzycę i problemy jelitowe - informuje TUC. Spośród krajów europejskich Wielka Brytania jest uważana za najbardziej podobny do Stanów Zjednoczonych pod względem długości czasu pracy. Jednocześnie jej system czasu pracy najbardziej różni się od przyjętych w innych krajach Europy.

    Przeciętnie w Wielkiej Brytanii osoba zatrudniona na cały etat przepracowuje w ciągu tygodnia 43,7 godziny. Jest to więcej niż w jakimkolwiek kraju unijnym.

    Europejscy ministrowie mają w czwartek przedyskutować sprawę stosowania systemu "opt-out", który wprowadzono ponad 10 lat temu na żądanie Wielkiej Brytanii. W systemie tym pracownicy podpisują klauzulę dobrowolnej zgody na pracę dłuższą niż 48 godzin w tygodniu.

     Z rządowego raportu wynika, że 58 procent osób pracujących w tym systemie chciałoby ograniczenia czasu pracy do 48 godzin w tygodniu.

     Według TUC 600 tysięcy pracowników czuje się zmuszanych do dłuższej pracy niż 48 godzin. 60 procent, czyli 2,2 mln osób pracujących dłużej nie dostaje za dodatkowe godziny dodatkowej płacy.

     Wielka Brytania stoi na czele przeciwników ograniczania czasu pracy do 48 godzin tygodniowo, według których ograniczenie takie wpływa hamująco na konkurencyjność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane