Brzeg szuka partnera do budowy kotłowni

ANP
opublikowano: 19-07-2012, 00:00

Inwestycja ma kosztować maksymalnie 35 mln zł. Miasto gwarantuje odbiór ciepła.

Szlak kotłowniom na paliwo odnawialne w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) przetarła gmina Piecki z warmińsko-mazurskiego, która zrealizowała niewielką inwestycję za 4 mln zł. Teraz w jej ślady idzie miasto Brzeg z Opolszczyzny. Właśnie ukazało się ogłoszenie na zaprojektowanie, sfinansowanie, wykonanie i eksploatację dwóch układów kogeneracyjnych w koncesji (tryb PPP). Inwestycja wyniesie od 20 do 35 mln zł.

— Zamierzamy realizować politykę redukcji źródeł niskiej emisji C0 2 w mieście i dlatego budowa kotła kogeneracyjnego z silnikiem gazowym na potrzeby ciepłej wody użytkowej jest dla nas priorytetem. Nie wiemy, czy taką technologię w odniesieniu do dużej kogeneracji wybierze inwestor — mówi Witold Nowicki, prezes Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (BPEC). Zadanie przewiduje budowę dwóch układów kogeneracyjnych. Jeden z nich o mocy elektrycznej do 0,99 MWe i cieplnej do 0,99 MWt ma być opalany gazem. Drugi większy na biomasę, biopaliwo, gaz lub inne paliwo (ale z wyłączeniem miału węglowego, odpadów komunalnych, przemysłowych i medycznych) będzie posiadał moc cieplną od 6 MWt do 10 MWt.

— Naszym wkładem będzie udostępnienie w formie dzierżawy nieruchomości pod inwestycję. To partner poniesie ryzyko finansowe, a zarabiać będzie na sprzedaży energii cieplnej, energii elektrycznej i systemie certyfikatów. My będziemy od niego kupować określoną ilość ciepła — mówi Witold Nowicki.

Obecnie ciepła woda użytkowa jest produkowana w dziewięciu lokalnych kotłowniach poza sezonem grzewczym i obejmuje swoim zasięgiem tylko część odbiorców.

— Teraz nie mamy kompleksowego produktu, dlatego celem jest dostarczenie ciepła i ciepłej wody wszystkim odbiorcom, których obejmuje nasza sieć ciepłownicza — mówi prezes BPEC.

— Głównym motywem wchodzenia przez jednostki publiczne w projekty tego typu są rosnące ceny energii cieplnej i brak pieniędzy własnych na modernizację istniejącej, mało wydajnej infrastruktury. Buduje przykład Piecek. Mimo że inwestycja jest 10-krotnie mniejsza wartościowo niż projekt w Brzegu, Piecki były papierkiem lakmusowym pokazującym, jak projekty tego typu mogą w Polsce funkcjonować. Za wcześnie mówić o sukcesie w Pieckach, ale niewątpliwie od ponad roku wszystko działa, jak należy — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP.

Firmy zainteresowane inwestycją w Brzegu do 24 sierpnia mogą składać wnioski o udział w postępowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu