Brzmi gong na drugą rundę

Adam Sofuł
opublikowano: 16-04-2007, 00:00

W tym tygodniu wznowi działalność bankowa komisja śledcza. Poprzednia powołująca ją uchwała została zmiażdżona przez Trybunał Konstytucyjny, ale nie osłabiło to śledczego zapału posłów koalicji. Opozycja z kolei zapowiada, że ponownie zaskarży uchwałę powołującą komisję (już tę nową) do Trybunału. Nie wyklu- cza też zupełnie bojkotu komisji.

Szykuje się więc powtórka z rozrywki. Posłowie koalicji będą dążyć do tego, by działania śledcze udowodniły, lub przynajmniej uprawdopodobniły dawno sformułowane tezy. Opozycja będzie te zamiary torpedować. Czeka więc nas mnóstwo sporów, kłótni i wzajemnych połajanek. W tym zgiełku pewnie wielu posłów zapomni o przekształceniach sektora bankowego, czyli podstawowym celu działania komisji, koncentrując się tylko na tym, jak dopiec politycznym rywalom. A mimo to obserwacja obrad komisji, choć zapewne będzie wymagała wiele samozaparcia, może okazać się pożyteczna. Gdyby komisja wykryła i udowodniła nieprawidłowości przy prywatyzacji polskich banków, byłoby wspaniale. Gdyby na dodatek wskazała drogę, jak uniknąć takich wpadek w przyszłości, byłoby idealnie. Do tego pewnie jednak nie dojdzie.

Im mniej dowiemy się o kulisach przekształceń w sektorze bankowym, tym więcej dowiemy się o naszych posłach zasiadających w komisji śledczej. A to też bardzo pożyteczna wiedza, o ile oczywiście będziemy potrafili wyciągnąć z niej wnioski.

Adam Sofuł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu