BŚ dał Wolfowitzowi tydzień, by odpowiedział na zarzuty

10-05-2007, 07:49

Zarząd Banku Światowego dał swemu prezesowi Paulowi Wolfowitzowi dodatkowy tydzień na udzielenie odpowiedzi na zarzuty o nepotyzm - poinformował bank w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem.

"Członkowie zarządu zebrali się dzisiaj, by rozpatrzyć wniosek prezesa o danie mu więcej czasu na skomentowanie wstępnego raportu grupy roboczej, przedstawionego mu 6 maja. Poinformowali oni prezesa, że przyjęli zalecenie grupy, by przedłużyć okres przewidziany na komentarze do wieczora 11 maja" - napisano w komunikacie.

Według dokumentu członkowie zarządu poinformowali też prezesa, że "jeśli sobie tego zażyczy, będzie miał możliwość spotkania się z nimi osobiście we wtorek 15 maja, by przedstawić swoje stanowisko". Oznacza to, że okres przewidziany na udzielenie przez Wolfowitza odpowiedzi na raport, ustalony początkowo na dwa dni, przedłużono de facto o tydzień.

Wolfowitzowi zarzuca się kumoterstwo i korupcję; miał załatwić wysoko płatną posadę w banku swej przyjaciółce. Jego przeciwnicy w BŚ oskarżają go także o awansowanie na kierownicze stanowiska nie zawsze kompetentnych osób z administracji prezydenta George'a W. Busha, w której był wiceministrem obrony.

W niedzielę specjalna komisja w banku orzekła w swym raporcie, że prezes naruszył przepisy dotyczące konfliktu interesów. Komisja nie zaleciła jednak zwolnienia Wolfowitza.

Prezesa Banku Światowego wybierają Stany Zjednoczone jako największy jego udziałowiec. Jest to tradycja przestrzegana od początku istnienia tej instytucji. Zgodnie z nią dyrektorem bliźniaczej organizacji, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zostaje zawsze Europejczyk.

Biały Dom konsekwentnie popiera Wolfowitza. We wtorek "New York Times" pisał, że kraje europejskie proponują Stanom Zjednoczonym, aby zgodziły się na jego dymisję w zamian za przyzwolenie, aby USA nadal wybierały kandydatów na stanowisko prezesa Banku Światowego. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BŚ dał Wolfowitzowi tydzień, by odpowiedział na zarzuty