BSE oraz pryszczyca nie służą eksportowi

Maciej Zbiejcik
01-03-2001, 00:00

BSE oraz pryszczyca nie służą eksportowi

Raz po raz na rynek trafiają informacje o kolejnych przypadkach stwierdzających groźne choroby u zwierząt hodowlanych. Tak dzieje się od kilku miesięcy. Początkowo wydawało się, że nasi producenci wykorzystają zachwianie popytu na unijne mięso. Jednak czas pokazał, że tak się nie stało.

Tymczasem wieści o kłopotach z chorobą szalonych krów stale przybywa. Kolejne informacje o tej chorobie napłynęły ze Skandynawii. Najpierw rynek obiegła wiadomość o pierwszych przypadkach BSE w Finlandii. Dzień później okazało się, że Finlandia pozostaje krajem wolnym od choroby szalonych krów. Badania nie potwierdziły zachorowania na BSE podejrzanego wcześniej bydła.

Kilka dni wcześniej dowiedzieliśmy się, że nie tylko BSE jest zmorą zachodnioeuropejskich hodowców. Coraz większy szum informacyjny zaczyna podnosić się wokół pryszczycy. Ogniska tej groźnej choroby stwierdzono w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Szybko na całe zdarzenie zareagowały nasze władze. Główny Lekarz Weterynarii zakazał przywozu z tych państw zwierząt parzystokopytnych, zarodków, nasienia zwierząt oraz ich jelit i przetworów. W ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jednoznacznie określono, że pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu i zakaz importu powinien być wprowadzany natychmiastowo.

Specjaliści podkreślają, że pryszczyca nie notowana była w Wielkiej Brytanii od 20 lat. Na dalszy rozwój wydarzeń przyjdzie nam poczekać kilka tygodni.

W obliczu narastających kłopotów z produkcją mięsa w Unii Europejskiej wielu obserwatorów rynku liczyło na nowe kontrakty eksportowe polskich zakładów przetwórczych. Jednak po raz kolejny okazało się, że wiele z nich nadal nie jest w stanie sprostać wymogom cenowym unijnego rynku.

To co nie udaje się rodzimym przetwórcom mięsa czerwonego, zupełnie dobrze wychodzi zakładom drobiarskim. Wiele z nich notuje systematyczny wzrost eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BSE oraz pryszczyca nie służą eksportowi