Buczek: Dwa pozytywne aspekty dla GPW

opublikowano: 03-09-2019, 11:14

Prezes Quercus TFI podsumował sierpień na rynkach finansowych i przedstawił oczekiwania na kolejne miesiące.

Ostatni miesiąc przyniósł korektę na rynkach akcji oraz dalszy wzrost cen obligacji i złota. Mimo korekty od początku roku indeksy S&P500 i DAX wzrosły o 16,7 proc. i 13,1 proc.

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, uważa, że podjęta decyzja jest odpowiedzialna i uczciwa z punktu widzenia uczestników funduszy, a długoterminowo korzystna również dla akcjonariuszy TFI.
Zobacz więcej

TWARDE STANOWISKO

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, uważa, że podjęta decyzja jest odpowiedzialna i uczciwa z punktu widzenia uczestników funduszy, a długoterminowo korzystna również dla akcjonariuszy TFI. Fot. GK

Na warszawskiej GPW skala spadków była większa niż na rynkach rozwiniętych, głównie za sprawą przeceny dużych spółek. Po 8 miesiącach WIG20 spadł o 6,2 proc., a WIG o 1,7 proc.. Nadal lepiej zachowywały się średnie i mniejsze polskie spółki, chociaż i one nie oparły się korekcie. Mimo tego sWIG80 urósł od początku roku o 9,9 proc.

Sierpień był bardzo dobrym miesiącem dla obligacji i złota. Rentowność 10-letnich instrumentów niemieckich spadła do -0,70 proc., amerykańskich do 1,50 proc., a polskich do 1,84% proc. W przypadku papierów amerykańskich rynek znalazł się na poziomie rekordowo niskich odczytów z połowy 2012 i 2016 r.

- Co dalej? Kluczową kwestią pozostaje rozstrzygnięcie czy będziemy na świecie mieć tylko spowolnienie, czy recesję. Banki centralne robią, co mogą, by uchronić inwestorów przed negatywnym scenariuszem. Fed i ECB mogą obniżyć stopy we wrześniu. Otwartą sprawą pozostaje to czy na wysokości zadania staną również politycy (negocjacje USA-Chiny, Brexit). Jeśli tak, jest szansa na pozytywny rozwój wydarzeń w kolejnych miesiącach. Jeśli nie, stan globalnej gospodarki będzie się pogarszać, co miałoby negatywny wpływ na rynki akcji, a szczególnie amerykański - napisał Sebastian Buczek w komentarzu, zamieszczonym na stronie TFI.

Jak podkreśla, w przypadku polskich akcji mamy do czynienia z dwoma pozytywnymi aspektami. 

- Po pierwsze wyceny, obecnie już prawie wszystkich spółek, są niskie. Po drugie ruszył program PPK, który powinien poprawić relatywną siłę popytu do podaży na GPW w Warszawie - uważa Sebastian Buczek. 

- Reasumując, sierpień, zgodnie z naszymi przewidywaniami, dostarczył większej zmienności na rynkach. Banki centralne już podejmują działania wspierające. Zobaczymy, jak się spiszą politycy - dodaje.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu