Czytasz dzięki

Budimex bliżej miliardów

KAP
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Jest zielone światło dla budowy trasy Stryków-Pyrzowice. Drogowa dyrekcja parafowała umowę z Autostradą Południe.

Jest zielone światło dla budowy trasy Stryków-Pyrzowice. Drogowa dyrekcja parafowała umowę z Autostradą Południe.

W piątek została parafowana umowa na budowę i eksploatację trasy A 1 Stryków-Pyrzowice. Koncesjonariuszem jest Autostrada Południe (Cintra, Ferrovial i Budimex).

— Do czasu, kiedy uzgodnienia z dyrekcją zostaną zaakceptowane przez Ministerstwo Infrastruktury, nie podamy szczegółów — mówi Marek Michałowski, prezes Budimeksu.

Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, zapowiedział w sobotę, że umowę podpisze do końca roku. Zbudować trzeba 180 km autostrady. Koszty nie są znane. Z pewnością jednak budżet projektu grubo przekroczy 2 mld EUR, bo przy trwającym kryzysie na rynku bankowym znacznie wzrosły koszty finansowe. Zdobycie finansowania jest zresztą jednym z najtrudniejszych elementów projektu.

Rząd chciał, by A 1 została zbudowana przed EURO 2012, ale realizacja największego w Polsce kontraktu autostradowego w tym terminie jest mało realna.

Autostrada Południe negocjuje też kontrakt na A 2 Stryków-Konotopa. Tu jednak faworytem jest Autostrada Mazowsze (grupa Stalexportu Autostrady). Akcjonariusze spółki już nie raz grali na giełdzie pod jej wygraną, ale na decyzję trzeba jeszcze poczekać. Minister Grabarczyk liczy, że w tym tygodniu dostanie na biurko parafowaną umowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane