Budimex może pokazać dobre wyniki na plus

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 29-01-2008, 00:00

Dzięki zyskom z IV kwartału jedna z największych giełdowych firm budowlanych ma szansę zamknąć 2007 rok na plusie

Do szczytu sezonu raportów z IV kwartału mamy jeszcze dwa tygodnie, ale spekulacje już się rozpoczęły. Z dobrej strony powinien pokazać się Budimex. Analitycy DI BRE Banku szacują, że spółka kontrolowana przez Ferrovial w IV kwartale zwiększyła przychody o blisko 24 proc., a zysk netto ponad 6-krotnie (6 mln zł). Ich zdaniem, budowlany potentat może wykazać 8,4 mln zł zysku operacyjnego, podczas gdy ostatni kwartał 2006 r. zamknęli stratą 1,2 mln zł. Jeśli te szacunki się potwierdzą, to Budimex — rzutem na taśmę — powinien zakończyć rok dodatnim wynikiem. Zysk netto może nieznacznie przekroczyć 3 mln zł przy przychodach zbliżających się do 3,5 mld zł, co oznaczałoby kilkunastoprocentową dynamikę w porównaniu z 2006 r.

Pozytywny wpływ na wyniki minionego kwartału powinna mieć działalność deweloperska. Chodzi o zaksięgowanie przychodów z tytułu sprzedanych mieszkań w okresie 2006-07 r. Analitycy mają nadzieję, że w wynikach nie znajdą się kolejne rezerwy z tytułu rozwiązanego kontraktu na realizację terminalu 2 na warszawskim lotnisku Okęcie.

Ważnym segmentem działalności dla spółki jest i powinno być budownictwo drogowe. Choć w IV kwartale można było zaobserwować pewien zastój w rozpisywaniu nowych przetargów organizowanych przez GDDKiA, to ostatnie rozstrzygnięcia mogą cieszyć giełdową firmę. Budimex-Dromex, spółka zależna, działająca w konsorcjum z Mostostalem Warszawa, Warbudem i Strabagiem, udało się zdobyć kontrakt na budowę 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 w Warszawie. Wartość umowy to 1,76 mld zł, z czego na Budimex-Dromex przypada 27 proc. kwoty.

W zeszłym roku problemem spółki była konieczność utworzenia wysokich rezerw. Tylko w pierwszych trzech kwartałach wartość odszkodowań i kar umownych, na które utworzono rezerwy lub które obciążały wynik, wyniosła 39,4 mln zł. Ponad połowę tej kwoty stanowiła rezerwa w związku z rozwiązaniem umowy przez zleceniodawcę na zaprojektowanie i wybudowanie hali widowiskowo-sportowej w Krakowie. Budimex-Dromex utworzył rezerwę, choć nie zgadza się z decyzją władz Krakowa i odmawia zapłacenia kary umownej.

Co dalej

Branża wraca do łask

Analitycy znów wierzą w spółki budowlane i przyznają, że perspektywy branży są dobre. Na początku stycznia analitycy CA IB zalecili kupno akcji Budimeksu, wyceniając je na 110 zł (na giełdzie są warte około 85 zł). Wcześniej kupno budowlanej spółki rekomendowało biuro DI BRE Banku. W tym czasie zdarzały się jednak rekomendacje sprzedaży.

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane