Budimex powiększy udział w Dromeksie

Wojciech Dembiński
opublikowano: 29-08-2000, 00:00

Budimex powiększy udział w Dromeksie

JEDNAK BUDIMEX: Jeszcze kilka miesięcy temu Marek Michałowski, prezes Budimexu, nie wykluczał żadnego scenariusza, według którego miałaby zmienić się struktura akcjonariatu Dromexu. Dzisiaj wiadomo, że Budimex nie zdecydował się na wypuszczenie z rąk drogowej spółki. fot. ARC

Budimex zwołał na dzisiaj konferencję prasową, której tematem jest zmiana struktury akcjonariatu Dromexu. Może to świadczyć jedynie o tym, że głównym akcjonariuszem Dromexu zostanie niedługo właśnie ten giełdowy holding.

Trwający od kilkunastu miesięcy proces wycofywania się z Dromexu inwestorów finansowych zakończy się zwiększeniem zaangażowania w kapitale drogowej spółki przez warszawski Budimex. Niedoszły drugi akcjonariusz branżowy Dromexu — austriacki Strabag — definitywnie już złożył broń — firma wycofała z sądu pozwy przeciwko Handlowy Inwestycje o niewywiązanie się z zobowiązań wynikających z porozumienia, zgodnie z którym akcje należące do HI miały zostać sprzedane właśnie Austriakom.

Początkowo Budimex optował za wejściem Strabaga do Dromexu, ponieważ nie chciał ryzykować sytuacji, w której musiałby wziąść całą odpowiedzialność za rozwój i dokapitalizowanie Dromexu na siebie.

Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie, gdy kilka miesięcy temu głównym akcjonariuszem została hiszpańska grupa budowlana Ferrovial. Budimex uzyskał silne poparcie inwestora zagranicznego i tym samym pozyskanie dla Dromexu inwestora zachodniego przestało być koniecznością.

Dromex jest największą i najlepiej wyposażoną firmą drogową w Polsce i 70 proc. wpływów uzyskuje z budowy autostrad. W pierwszym półroczu spółka uzyskała ponad 200 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz zysk netto w kwocie 4,9 mln zł. Osiągnięte w ubiegłym roku przy-chody zamknęły się w kwocie 295 mln zł, a zysk netto — 9,4 mln zł.

Obecnie głównymi akcjonariuszami Dromexu są Budimex, który posiada ponad 42 proc. akcji, oraz inwestorzy finansowi, Handlowy Inwestycje oraz Poland Growth Fund, posiadający razem około 56 proc. kapitału spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budimex powiększy udział w Dromeksie