Budimex wybudował MCER w Markach - perłę niskoemisyjności w Polsce

  • Materiał partnera
opublikowano: 05-09-2019, 09:56

Mareckie Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne stanowi pierwszy, tak zaawansowany ekologicznie budynek użyteczności publicznej w Polsce. Dzięki zastosowaniu najbardziej innowacyjnych technologii kompleks nie tylko nie będzie zużywać prądu, ale także będzie go produkował. MCER jest ponadto przystosowany do pozyskiwania wody z deszczówki i do nieustannego optymalizowania zużycia energii w poszczególnych punktach Centrum. Otwarcie pierwszej, edukacyjnej części obiektu z nowoczesną szkołą podstawową odbyło się 2 września.

Na cały kompleks, liczący prawie 15 tys. m2, samorząd podwarszawskich Marek wydał ponad 100 mln zł – jest to największa inwestycja w historii miasta. Marecki kompleks to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej z certyfikatem BREEAM. Szkoła podstawowa już działa, a drugi budynek, poświęcony przede wszystkim aktywnościom sportowym, zostanie oddany do użytku jesienią.

– Jako lider branży budowlanej w Polsce, Budimex realizuje najbardziej zaawansowane technologicznie inwestycje. Budujemy także coraz więcej obiektów zgodnych z wymogami certyfikatu BREEAM. Bardzo nas cieszy, że pierwsza część MCER już funkcjonuje. Następną otworzymy dla odwiedzających jeszcze w tym kwartale – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA. 

Szkoła, SPA, konferencje i sport

Budowa MCER zajęła Budimeksowi 19 miesięcy. Tempo pracy jest imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę multifunkcyjność obiektu. Budynek A pomieścił szkołę podstawową dla 1200 uczniów wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B z kolei został poświęcony sportowi i rekreacji. Powstają tu m.in. baseny – sportowy i rekreacyjny oraz towarzysząca im wydzielona część SPA. Nie zabrakło także pomieszczeń sportowych, konferencyjnych i sali teatralno – widowiskowej. Na zewnątrz natomiast do dyspozycji będzie pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz boisko wielofunkcyjne, a także przestrzeń do uprawiania lekkoatletyki i miasteczko ruchu drogowego. 

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, które będzie funkcjonować dłużej, niż tylko w godzinach pracy szkoły. Dlatego w MCER połączyliśmy funkcje edukacyjne, sportowe i kulturalne. Jest to obiekt na miarę XXI wieku i bardzo cieszymy się, że udało się go zrealizować w tak szybkim tempie – mówi Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Miasta Marki. 

Najwyższa jakość rozwiązań eko

Mareckie Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne zaskakuje technologiami niemal na każdym kroku. Jego naczelną cechą jest niskoemisyjność, na którą pracuje kilka innowacyjnych systemów. Jednym z najważniejszych elementów jest fotowoltaika, która pozwoli na produkcję zielonej energii, zużywanej następnie przez budynek. 

– Energia nadwyżkowa, pozyskana dzięki panelom fotowoltaicznym, będzie oddawana do sieci elektroenergetycznej i wykorzystywana w miarę potrzeb. Proces ten będzie wpływał na obniżenie rachunków za energię elektryczną i cieplną obiektu– tłumaczy Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania posłuży do podgrzewania wody użytkowej. Nie zabrakło także mechanizmu odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Cały obiekt będzie wytwarzał blisko 1 MW energii cieplnej i elektrycznej. 

Uwagę zwraca również system wentylacji klas szkolnych opierający się na innowacyjnych centralach rekuperacyjnych. Są one sprzężone tutaj z pompami ciepła powietrze-powietrze, zlokalizowanymi na dachu. System, w zależności od pory roku, ogrzeje lub schłodzi powietrze wewnątrz budynku. 

Na odwiedzających MCER największe wrażenie będzie robić jednak dach, na którego powierzchni Budimex SA stworzył… bagno. Nie jest to jednak wyłącznie budowlana ciekawostka. Pierwszy w Polsce dach bagienny, jak wszystkie rozwiązania zastosowane przez wykonawcę w tej inwestycji, spełnia funkcję ekologiczną. Będzie retencjonował części wody opadowej oraz zmniejszał niekorzystny efekt wyspy ciepła. Ma on także właściwości oczyszczające powietrze, czy tłumiące hałas. Warto wspomnieć również o aspekcie edukacyjnym. Jako siedlisko dla wielu gatunków fauny i flory, dach będzie doskonałym miejscem do przeprowadzenia nietypowych lekcje biologii pod czujnym okiem nauczycieli.

Do najważniejszych rozwiązań eko zastosowanych w MCER należą:

- dach bagienny;

- rekuperatory ciepła;

- odzyskiwanie wody z deszczówki;

- panele słoneczne;

- wytwarzanie energii elektrycznej z ciepła odzyskiwanego z wody basenowej.

Model BIM, system BMS

– Cała budowa MCER była prowadzona z wykorzystaniem modelu BIM, czyli międzybranżowego projektu 3D inwestycji. Wykorzystaliśmy też platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM, pozwalającą na dostęp do projektów oraz modelu z urządzeń mobilnych. Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w inwestycję oszczędziliśmy wiele czasu – mówi Dariusz Blocher. 

Po oddaniu pierwszej części MCER do użytku jego technologicznym mózgiem został system BMS. Kontroluje pracę większości urządzeń oraz łączy wiele systemów w jedną całość. Umożliwia m.in. zarządzanie źródłami energii cieplnej i elektrycznej, sterowanie systemem nawadniania zieleni, czy oświetleniem w pomieszczeniach. Dzięki jego pracy roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji będzie wynosiło tylko 2,5 KWh/m². 

Mareckie Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne dzięki swojej multifunkcyjności ma szasnę stać się ośrodkiem aktywności nie tylko dla mieszkańców Marek, ale także dla osób z Warszawy i okolic. Nowoczesny kompleks posłuży uczniom oraz miłośnikom sportu i wydarzeń kulturalnych, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii dbających o ochronę środowiska stanowi ewenement budowlany w skali kraju. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane