Budimex wykupi Nieruchomości

ANP
opublikowano: 07-10-2009, 00:00

Prezes nie zaskoczył prognozami. Ale analityków zaniepokoił plan odkupienia udziałów w spółce zależnej.

Prezes nie zaskoczył prognozami. Ale analityków zaniepokoił plan odkupienia udziałów w spółce zależnej.

Skonsolidowane przychody Budimeksu mogą w 2009 r. spaść o 3-4 proc. z 3,34 mld zł rok temu, a w drugim półroczu grupa odnotuje zysk netto wyższy niż 66,9 mln zł z pierwszego. To szacunki Dariusza Blochera, nowego prezesa.

— Prognoza nieco niższych przychodów jest zgodna z oczekiwaniami rynku. To efekt opóźnień w ogłaszaniu przetargów przez GDDKiA. Wzrost przychodów grupa powinna pokazać w 2010 r. — ocenia Adrian Kyrcz z DM IDMSA.

Andrzej Krukowski z Deutsche Banku potwierdza.

— Jeśli spółce uda się znacząco pobić wyniki z pierwszego półrocza, będzie to dużym zaskoczeniem dla rynku — komentuje analityk.

Po sześciu miesiącach spółka ma 1,47 mld zł przychodów.

Budimex poinformował, że rozważa nabycie 50 proc. udziałów w Budimex Nieruchomości od Grimaldi Investments. Pozostałe 50 proc. już do niego należy.

— Informacje o wykupie mogą niepokoić, bo oznacza to znaczące zmniejszenie zasobów gotówkowych spółki, co może negatywnie wpłynąć na wysokość dywidendy — uważa Tomasz Krukowski.

Te plany negatywnie ocenia też analityk DI BRE Banku.

— Gotówka netto w spółce pochodzi obecnie wyłącznie z rozliczeń z podwykonawcami. Uszczuplenie jej byłoby dla Budimeksu ryzykowne. Kwota 300-400 mln zł [tyle Budimex chce zapłacić za udziały — red.] jest bardzo wysoka w porównaniu z ceną przejęcia [poprzednich 50 proc. — red.]. Na koniec 2008 r. wartość księgowa gruntów w grupie wynosiła około 332 mln zł, w latach 2009-11 przewidywaliśmy w segmencie deweloperskim 82 mln zł marży brutto na sprzedaży — ocenia Maciej Stokłosa z DI BRE Banku.

Według prezesa Budimeksu, istnieje 50-procentowe ryzyko, że bez większego wsparcia rządu budowa odcinka A1 Stryków–Pyrzowice nie powiedzie się. Zdaniem Dariusza Blochera, rząd powinien zapewnić gwarancje na połowę wartości projektu, by zrównoważyć rosnące koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane