Budimex znów zaskoczył zyskiem

Kamil Zatoński
opublikowano: 28-04-2008, 08:44

Przed rokiem budowlana grupa, kierowana przez Marka Michałowskiego miała 1,6 mln zł straty, teraz po pierwszym kwartale ma 15,4 mln zł czystego zysku. Jak na tę spółkę to całkiem przyzwoity wynik. Przychody jednak znów lekko spadły, ale to nie martwi inwestorów. Kurs akcji mocno rośnie, także dzięki optymizmowi szefa spółki.

W pierwszych trzech miesiącach roku Budimex zanotował 653,1 mln zł przychodów, wobec 654,4 mln zł przed rokiem. Analitycy DI BRE Banku spodziewali się rezultatu dużo wyższego, sięgającego 863 mln zł. Spadek sprzedaży (zanotowany także w IV kw. ub. r.)  spółka tłumaczy selektywnym podejściem do kontraktów i koncentrowaniem się na segmentach o wyższej rentowności. W I kw. marża zysku brutto ze sprzedaży grupy Budimex zwiększyła się z 5,1 do 5,7 proc., a marża EBITDA z 0,8 do 2,5 proc. W samym segmencie budowlanym (wchodzi tu także budownictwo drogowe), marża brutto ze sprzedaży wzrosła z 2,7 do 3,9 proc. Ale wynik operacyjny tego segmentu wyniósł zaledwie 364 tys. zł (wobec 14,1 mln zł straty przed rokiem). Na deweloperce zarobiono tymczasem 15,1 mln zł (o 4 mln zł mniej, niż rok temu).

Znacznie wyższy od oczekiwań analityków był za to zysk netto. DI BRE prognozował 4 mln zł, tymczasem czysty zarobek budowlanej spółki zamknął się kwotą 15,5 mln zł. EBIT wyniósł 11,7 mln zł, wobec 163 tys. zł przed rokiem. Tu sporo dołożył udany hedging walutowy:  w I kw. wykazano z tego tytułu 7,9 mln zł zysków, wobec 4,9 mln zł straty w porównywalnym okresie ub. r.

Różnica in minus między zyskiem operacyjnym a zyskiem netto bierze się ze znacznie wyższego, niż na początku 2007 r., salda działalności finansowej (+7,1 mln zł wobec +1,1 mln zł), wypracowanego dzięki wyższym przychodom odsetkowym.


- Będziemy co kwartał pozytywnie zaskakiwać. Roczny zysk będzie wyższy niż wynikałoby z pomnożenia liczby kwartałów przez wynik z pierwszego z nich. Nasze wyniki są lepsze, bo nie ciążą na nich umowy podpisywane jeszcze w latach 2004-2005. Co prawda opóźniają się duże projekty infrastrukturalne na terenie Polski, ale to może wpłynąć na naszą sprzedaż, nie na zyski - mówił na antenie TVN CNBC Marek Michałowski, prezes Grupy Budimex.

O godz. 10.32 akcje spółki wyceniane są na 82,20 zł, po wzroście o 5,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Budimex znów zaskoczył zyskiem