Budimex zyskuje dzięki nadziejom na budowę A1

KZ, KAP
14-07-2008, 10:39

Konsorcjum z udziałem budowlanej grup ma  największe szanse na budowę 180 km odcinka autostrady A1 ze Strykowa do  Pyrzowic. Kurs idzie ostro w górę.

O godz. 10.33 notowania Budimeksu idą w górę o 7,7 proc. do 69,95 zł. To konsekwencja decyzji Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która najwyżej oceniła ofertą firm Cintra, Ferrovial i Budimex, złożoną w przetargu na budowę i eksploatację jednej z części autostrady, prowadzącej od granicy z Czechami do Trójmiasta.

Nie podano wartości kontraktu, ale nieoficjalnie mówi się o kwocie 15 mln EUR za kilometr (w sumie 2,7 mld EUR, 8,9 mld zł).

Rozstrzygnięcie przetargu spodziewane jest jesienią, budowa ma się zakończyć w 2011 r.

"Trudno nam oszacowac, czy przewidywany koszt budowy kilometra jest prawdopodobny (nie znamy warunków gruntowych i wielu innych czynników wpływajacych na koszt inwestycji). Przeliczajac 180 kilometrów po koszcie 15 mln EUR za kilometr, otrzymujemy przewidywany koszt budowy w wysokosci około 2,7 mld EUR (około 276,6% prognozowanych przychodów na rok 2008). Daje to ogromny potencjał wzrostu przychodów w segmencie drogowym. W przypadku podpisania umowy przychody z budowy odcinka autostrady A1 maja szanse pojawic sie już w 2009 roku. Budimex na koniec 2007 roku posiadał 37,5% udziałów w spółce Autostrada Południe" - napisał w porannym komentarzu Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, KAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budimex zyskuje dzięki nadziejom na budowę A1