Budopol Wrocław z dużymi ambicjami

Anna Pronińska
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Wrocławska firma

Wrocławska firma

szykuje się do wejścia

w drogownictwo i instalacje.

Liczy, że rentowność netto

na koniec roku

sięgnie 7-8 proc.

Budopol Wrocław, w którym 33 proc. ma giełdowy Gant, szykuje się do akwizycji.

— Prowadzimy wstępne rozmowy pod kątem ewentualnych przejęć z jedną firmą z sektora drogowego z zachodniej Polski i drugą spółką instalacyjną z Wrocławia. Bierzemy pod uwagę zakup 100 proc. udziałów — mówi Mirosław Motyka, od stycznia prezes Budopolu.

— Drogownictwo to ciekawy kierunek, jednak Budopol nie ma na tym polu doświadczeń, więc może być to ryzykowny krok. Inwestorzy mogą podejść z rezerwą do tych planów, pamiętając poprzedni zakup akcji Stormmu (Budopol kupił 300 tys. akcji po 14 zł, a teraz są warte niespełna 5 zł — czyt. przyp. red.) — komentuje Grzegorz Kujawski z BM BGŻ.

Prezes ma nadzieję, że przejęcia mogłyby zostać sfinalizowane w tym roku.

— Firmę drogową moglibyśmy bez problemu kupić za gotówkę. Jeśli okaże się, że będzie potrzeba większych pieniędzy na drugą akwizycję, to może poprosimy o nie inwestorów. Nie wykluczam też, że w spółkę instalacyjną Budopol mógłby wejść wspólnie z Gantem — dodaje prezes.

W planach Budopolu jest rozbudowa przejętych firm.

— Chcemy być dużą firmą, więc nie powinno nas zabraknąć w drogownictwie, które jest perspektywiczne. Chcemy przejąć lokalną firmę, która nie będzie startować w przetargach na autostrady, lecz w kontraktach opiewających na więcej niż kilkanaście milionów złotych — tłumaczy Mirosław Motyka.

Obecnie Budopol realizuje 6 kontraktów, z czego 3 dla Ganta. Większość z nich ma zakończyć się w tym roku. Spółka prowadzi też rozmowy z 3 inwestorami.

— Jedna duża inwestycja to kompleks biurowo-handlowo-usługowy we Wrocławiu, dwie mniejsze to inwestycje w hale produkcyjne w okolicach Wrocławia. Rozmowy mogą rozstrzygnąć się w ciągu kilku miesięcy. Szykują się też kolejne dwa zlecenia z Ganta na inwestycje mieszkaniowe. Jedna we Wrocławiu na kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej mieszkań (PUM), druga w Poznaniu na kilkanaście tysięcy metrów — wylicza prezes.

Na bazie kontraktów z Gantem spółka planuje rozwój terytorialny.

— W grę wchodzą duże miasta, m.in. Warszawa i Poznań. Chcemy rozwinąć część produkcji w Elektromontażu Warszawa. Będziemy tworzyć oddział warszawski w związku z rozpoczętą inwestycją Ganta w stolicy — mówi prezes.

Szacuje, że przy obecnym portfelu kontraktów przychody mogą wynieść w tym roku 110 mln zł.

— Ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Naszym celem jest też zwiększenie w tym roku rentowności netto do 7-8 proc. — dodaje Mirosław Motyka.

Spółka nie poda prognozy na ten rok. Zdaniem analityków BM BGŻ, Budopol wypracuje 9 mln zł zysku netto przy 149,4 mln zł przychodów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu