Budopol zmienia strategię i prezesa

Marcin Gesing
22-05-2003, 00:00

Na najbliższym WZA Budopolu Wrocław, giełdowej spółki budowlanej, zostanie podjęta decyzja o dalszym istnieniu firmy. Jej główny właściciel — Mostostal Export — zmienił prezesa, który ma uratować firmę.

Giełdowy Budopol Wrocław, którego większościowym udziałowcem jest znajdujący się w kiepskiej kondycji Mostostal Export, liczy, że spółce uda się wyjść na prostą. A wesoło nie jest. Ubiegły rok Budopol zakończył stratą netto wysokości 11,4 mln zł przy sprzedaży na poziomie 55,5 mln zł. Kapitał własny spółki wyniósł na koniec roku 553,7 tys. zł.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, na najbliższym walnym zgromadzeniu, które odbędzie się za niecały tydzień, akcjonariusze muszą podjąć decyzję w sprawie dalszego istnienia spółki. Jaka to będzie decyzja, nie wiadomo. Mostostal Export nabiera wody w usta. Jednak dokonana niedawno zmiana na stanowisku prezesa spółki może świadczyć o tym, że Budopol nie zniknie z rynku.

— Szczegółowy program naprawy firmy zostanie przedstawiony w połowie czerwca. Już teraz można jednak powiedzieć, że czeka ją poważna restrukturyzacja organizacyjna — zapowiada Andrzej Medyński, nowy prezes Budopolu, a wcześniej prezes Budexpol Skanska.

Na pierwszym planie jest jednak pokrycie straty z ubiegłego roku. Zgodnie z proponowaną na WZA uchwałą, cel ten ma zostać osiągnięty m.in. przez spieniężenie zbędnych nieruchomości i pozyskanie kredytu hipotecznego lub leasingu zwrotnego na jeden z budynków spółki. Budopol uzyskał też prawomocne wyroki nakazujące zapłatę na rzecz spółki bezspornych wierzytelności na kwotę 3,5 mln zł.

— Jestem optymistą. Na koniec pierwszego półrocza tego roku spółka powinna wykazać zysk operacyjny — mówi Andrzej Medyński.

W zwiększeniu sprzedaży Budopolowi ma pomóc zmiana strategii pozyskiwania zleceń. Spółka, która do tej pory występowała zazwyczaj w roli głównego wykonawcy, chce teraz wchodzić w konsorcja lub przyjmować podwykonawstwo. Innym sposobem wyjścia z kryzysu ma być rozszerzenie profilu działalności. Obecnie Budopol specjalizuje się wyłącznie w budownictwie użyteczności publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Budopol zmienia strategię i prezesa