Budowa centralnej siedziby ruszy latem

Marta Filipiak
opublikowano: 10-04-2006, 00:00

Siedziba ZUS nabiera kształtów. Drugi etap przetargu ma wyłonić wykonawcę, który ma dwa lata na jej ukończenie.

ZUS rozpoczął drugi etap przetargu na wykonanie budynku centralnego ośrodka obliczeniowego (COO) i centrali ZUS. Na placu boju pozostało czterech wykonawców. Obecne postępowanie powinno wyłonić zwycięzcę. I to szybko, bo ZUS chce rozpocząć budowę w najbliższych miesiącach.

— Początek budowy jest planowany na lato, a jej zakończenie na drugą połowę 2008 r. — mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Oszczędności są znane...

Inwestycja umożliwi ZUS rezygnację z wynajmowania powierzchni biurowych, a dzięki temu zakład zaoszczędzi około 1,3 mln zł rocznie.

Jeszcze w październiku 2002 r. ZUS podpisał umowę z Gminą Warszawa-Centrum na oddanie w wieczyste użytkowanie gruntu przy ulicy Szamockiej, gdzie powstanie nowa siedziba. Zapłacił pierwszą ratę za grunt: 6,125 mln zł w 2002 r., a od 2003 r. wnosi po 735 tys. zł opłat rocznych.

— Od podjęcia przez zarząd w 2002 r. decyzji o budowie COO i centrali do 15 września 2005 r. ZUS wydał 10,5 mln zł — dodaje Przemysław Przybylski.

...wydatki to tajemnica

O całkowitych kosztach inwestycji rzecznik ZUS nie chce jednak mówić.

— Ich wcześniejsze upublicznienie byłoby naruszeniem prawa o zamówieniach publicznych — wyjaśnia Przemysław Przybylski.

Nie podaje także nazw firm ubiegających się o realizację zamówienia.

— Warszawiacy są zmuszeni do podróżowania między sześcioma placówkami ZUS. W nowym obiekcie będą obsługiwani kompleksowo — dodaje rzecznik ZUS.

Inwestycja pozwoli też na przygotowanie „zapasowego” ośrodka obliczeniowego, który w sytuacji kryzysowej uchroni dane klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane