Budowa domu coraz tańsza

Anna Pronińska
17-02-2009, 07:05

Masz gotówkę i zamierzasz rozpoczynać budowę w trudnych czasach? Mamy dobre wieści. Wygląda na to, że będziesz coraz mniej płacić za materiały budowlane.

To wniosek z danych przygotowanych przez Polskie Składy Budowlane (PSB), liczącej ponad 370 placówek grupy sprzedażowo-zakupowej. Najmocniej potaniały materiały ścienne. Silikaty w ciągu miesiąca staniały o 15 proc. To nie wszystko.  Przedstawiciele PSB przekonują, że ostro spada popyt na materiały budowlane. W ciągu miesiąca miał się zmniejszyć aż o 10 proc. Trzeba jednak pamiętać, że co roku w styczniu branża notuje spadki sprzedaży. Oczywiście częściowo ponosi winę za to spowolnienie gospodarcze, ale warto zauważyć, że styczeń był dużo chłodniejszy od grudnia.

— Można było spodziewać się mocnych spadków popytu na materiały. To powinno wymuszać obniżki cen, choć producenci mogą być oporni. Branża budowlana już odczuwa spowolnienie — mówi Michał Sztabler z DM  PKO BP.

Dodaje, że trendy w budownictwie najlepiej obrazuje sprzedaż cementu. Gdy spada, to maleje popyt w branży. Jak podaje Stowarzyszenia Producentów Cementu, krajowa sprzedaż w styczniu 2009 r. sięgnęła 535 tys. ton, wobec 960 tys. ton w styczniu 2008 r.

— Popyt na materiały budowlane zmniejszy się o 20 proc. wobec 2008 r. — przewiduje Ryszard Kowalski, szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

— Dlatego, że budownictwo jednorodzinne stoi i nie widać zachęt do inwestycji mieszkaniowych. Nie ma też przetargów w budownictwie infrastrukturalnym — dodaje Zygmunt Bachman, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Z wtorkowego „Pulsu Biznesu” dowiesz się, które materiały i o ile potaniały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Budowa domu coraz tańsza