Budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego od wiosny 2008 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2006, 14:58

Gazprom poinformował we wtorek, że budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego ruszy wiosną 2008 roku, a pierwsza część lądowego odcinka tej magistrali zostanie oddana do użytku jesienią 2006 roku.

Gazprom poinformował we wtorek, że budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego ruszy wiosną 2008 roku, a pierwsza część lądowego odcinka tej magistrali zostanie oddana do użytku jesienią 2006 roku.

"Budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego rozpocznie się w 2008 roku, w czasie wiosennego sezonu nawigacyjnego" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami w Petersburgu wicedyrektor departamentu ds. transportu, magazynowania i zużycia gazu w rosyjskim koncernie Siergiej Sierdiukow.

Liczącą 147 km pierwszą część odcinka lądowego tej magistrali - według Sierdiukowa - planuje się przekazać do eksploatacji w sierpniu-wrześniu tego roku.

Przedstawiciel Gazpromu dodał, że pierwsza nitka Gazociągu Północnego, którym rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie popłynie bezpośrednio do Niemiec, zostanie uruchomiona w 2010 roku.

Gazociąg Północny - to wspólne przedsięwzięcie Gazpromu oraz niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF. Będzie się składać z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Morski odcinek magistrali ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć - w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.

Gazociąg Północny zostanie podłączony do rosyjskiej sieci przesyłowej za pośrednictwem lądowej magistrali Griazowiec-Wyborg o długości 917 km. Będzie ona przebiegać przez obwód wołogdzki i leningradzki, na północnym wschodzie Rosji, wzdłuż już istniejącego gazociągu. Jej układanie rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane