Budowanie będzie droższe

AOP
opublikowano: 12-03-2008, 09:08

Od początku roku koszty budowy domów wzrosły o ponad 3 proc. – czytamy w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”. W ciągu całego 2008 r. materiały budowlane mogą zdrożeć o 5-15 proc., a robocizna o 10 proc. – przypuszcza gazeta.

W pierwszych 2 miesiącach br. minimalnie spadły ceny izolacji wodochronnej, farb i lakierów, wzrosły jednak ceny cementu, stal i materiałów ściennych - o kilkanaście procent.

Producenci cementu obawiają się wzrostu kosztów wynikającego z podniesienia cen energii elektrycznej i ropy, ale też z niskich limitów emisji CO2. Jeśli ten scenariusz zostanie zrealizowany, Polacy będą płacili za cement jeszcze więcej – jego cena wzrośnie o ok. kilkanaście proc.

Jak przypuszcza cytowany przez gazetę Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w br. mogą wzrosnąć również płace w budownictwie - o ok. 10 proc. Będzie to efekt ich dostosowania do średniej krajowej.

Jest jednak wiadomość pozytywna dla licznej grupy tych, którzy obecnie budują lub budować planują; nie powtarza się sytuacja sprzed roku, gdy zabrakło materiałów budowlanych.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AOP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Budowanie będzie droższe