Budowlana korekta w USA

Tadeusz Stasiuk
09-11-2005, 00:00

Po czterech kolejnych wzrostowych sesjach, we wtorek na amerykańskich parkietach królowała korekta. Przyczyn należy poszukiwać zarówno w chęci realizacji zysków, jak i w raporcie finansowym spółki budowlanej Toll Brothers (TB), który może sygnalizować pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości. Na parkiet dotarły też komentarze analityków sugerujące pojawienie się symptomów negatywnego przełożenia rosnących stóp procentowych na wzrost gospodarczy. Nerwowość na giełdach wywołał również lekki wzrost cen ropy naftowej oraz utrzymywanie się dolara blisko dwuletniego maksimum względem euro, obniżającego rentowność amerykańskiego eksportu.

Budowlany potentat mocno rozczarował rynek obniżeniem prognozy przyszłorocznej sprzedaży. Momentami kurs akcji TB spadał nawet powyżej 14 proc. Dostało się również branżowym rywalom z KB Home i Pulte Homes na czele. Rozgoryczenie graczy było tak duże, że w pewnym momencie wśród dziesięciu najmocniej przecenionych spółek na NYSE aż siedem reprezentowało sektor budowlany. Na fali pesymizmu w prestiżowej średniej Dow Jones spadała wycena papierów Home Depot, amerykańskiej sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi.

W gronie największych blue chipów najsłabszy dzień miały papiery największego producenta aut - General Motors. Straciły na wartości niemal 3 proc. Jeszcze gorzej było z Visteonem, producentem części samochodowych. Kurs spadł o ponad 15 proc. po publikacji wyższej niż oczekiwali analitycy straty w trzecim kwartale. Cieszyć się mogli z kolei posiadacze akcji McDonald’s. Lider sektora fast food odnotował w październiku 3,4-proc. wzrost globalnej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Budowlana korekta w USA