„Budowlanka sprostała oczekiwaniom”

Kamil Zatoński
opublikowano: 20-08-2008, 15:19

Analitycy Espirito Santo Investment dobrze oceniają wyniki giełdowych spółek z sektora. Nie zmieniają przy tym pozytywnych rekomendacji dla Elektrobudowy, Polimeksu i Erbudu.

W raporcie z 19 sierpnia specjaliści ESI podsumowali wyniki 20 firm z branży budowlanej. Według obliczeń analityków, łączne przychody przedsiębiorstw z sektora wzrosły o 33 proc. r/r, tj. o 6 pkt proc. więcej, niż rynek.

„Wyższa dynamika wsparta została przejęciami nienotowanych spółek. Wierzymy, że naturalna tendencja do konsolidacji sektora w „silniejszych rękach” będzie kontynuowana w kolejnych kwartałach” – napisano w opracowaniu.

Analitycy zwracają uwagę na wzrost średniej marży brutto z 8,7 do 10,7 proc., co jest konsekwencją bardziej rentownych kontraktów. Marża operacyjna (bez uwzględniania zdarzeń jednorazowych) zwiększyła się z 4,3 do 6,3 proc.

„Wyższe zadłużenie, efektywna stopa opodatkowania, a także zdarzenia jednorazowe wpłynęły negatywnie na poziom zysku netto, ale i tak rentowność na tym poziomie zwiększyła się z 4,5 do 4,6 proc.” – podsumowują specjaliści.

Ich zdaniem, wciąż atrakcyjne inwestycyjnie pozostaję walory Polimeksu (rekomendacja „kupuj”, cena docelowa 8,50 zł), Elektrobudowy („kupuj”, 242 zł) i Erbudu („kupuj”, 93 zł), przy czym – jak piszą specjaliści ESI – przyczyną słabych wyników tej ostatniej spółki były przyjęte ostrożne zasady rachunkowości.

Zalecenia dla PBG i Budimeksu brzmią natomiast „sprzedaj”, z ceną docelową – odpowiednio – 252 i 76 zł.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy