Budowlany boom sprzyja dostawcom branży

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 17-04-2007, 00:00

Radpol jest liderem w swojej branży, co może być siłą jego oferty publicznej. Dodatkowym magnesem dla inwestorów może się też okazać ścisły związek z sektorem budowlanym. Firma z Człuchowa produkuje osprzęt kablowy, rury termokurczliwe, przewody i linki elektryczne. Część tych produktów jest kierowana do budownictwa. To ważne, bo ta branża jest w prawdziwym rozkwicie. Dobrze o tym wiedzą inwestorzy, którzy od kilku kwartałów dostrzegają nie tylko klasyczne spółki budowlane, ale także ich dostawców.

Z koniunktury w branży budowlanej korzystają m.in. Kable. Producent kabli nie ukrywa, że to właśnie ten czynnik najbardziej przysłużył się do wyraźniej poprawy wyników w 2006 r. Metamorfozę spółki docenili inwestorzy. Już w zeszłym roku jej papiery podrożały prawie o 250 proc. Od początku 2007 r. dołożyły kolejne 65 proc.

Świetnie radzi sobie Koelner,producent mocowań budowanych. Od początku ubiegłego roku podwoił swoją wartość. Koelner to spółka rodzinna, ale jej działania pokazują, że mimo to potrafi sprawnie działać na globalnym rynku. Przejęcie brytyjskiej firmy Rawlplug umożliwiło szybkie wejście na rynki Europy Zachodniej. W 2006 r. przychody Koelnera skoczyły o 77 proc., a zysk netto o ponad 50 proc.

Coraz lepiej wiedzie się Śrubeksowi, który produkuje śruby i nakrętki, adresując część produkcji do budownictwa. Spółka, o przejęcie której ubiega się Koelner, jeszcze w I półroczu 2006 r. przynosiła straty. Dwa kolejne kwartały zakończyła jednak zyskiem i na ten rok zapowiada dalszą poprawę wyników. Jednak w jej wypadku może razić bardzo oderwany od realiów wskaźnik C/Z, który przekracza 1800.

Przykład Famu pokazuje z kolei, że także na rynku pierwotnym panuje spory popyt na akcje firm kooperujących z branżą budowlaną. Spółka produkująca okucia meblowe i budowlane w ostatnim roku przeprowadziła dwie emisje publiczne akcji, które rozeszły się bez najmniejszych problemów. Inwestorów wyraźnie kusi dynamiczny rozwój spółki. W zeszłym roku z nawiązką podwoiła ona zysk operacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu