Budownictwo ciągnie w dół

Łukasz Świerżewski
27-02-2004, 00:00

Mimo zastoju są branże, w których wzrost nakładów na rozwój przekracza 50 proc. Liderami są producenci mebli oraz rafinerie.

Statystyczne dane mówiące o braku wzrostu nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw pokazują tylko część prawdy.

Jeżeli bowiem wyłączymy górnictwo, budownictwo, transport i handel, okaże się, że część firm solidnie inwestuje. W ciągu dziewięciu miesięcy 2003 r. (takie są najświeższe dane GUS) nakłady inwestycyjne w przemyśle przetwórczym wzrosły o 20 proc., do 14,7 mld zł.

Rekordzistą jest branża meblarska. W ubiegłym roku inwestycje producentów mebli wzrosły o 67 proc. Są oni równocześnie liderami pod względem wzrostu importu. Warto przy tym zauważyć, że jest to branża zdominowana przez polskich producentów, często małe i średnie firmy. Pochodną sukcesów producentów mebli jest wzrost inwestycji w przemyśle drzewnym, gdzie inwestycje wzrosły o 40 proc.

Kolejną branżą odnotowującą wysoki, bo 52-proc., wzrost inwestycji są producenci maszyn i aparatury elektrycznej. Nakłady na rozwój — o 43 proc. — zwiększyli też producenci sprzętu i urządzeń radiowo-telewizyjnych oraz telekomunikacyjnych. Aż 45-proc. wzrost inwestycji odnotowali też wytwórcy artykułów spożywczych i napojów, którzy przeznaczyli na ten cel 3,1 mld zł w ciągu dziewięciu miesięcy 2003 r.

Z drugiej strony bardzo ważne segmenty gospodarki wciąż nie są w stanie inwestować w rozwój. Z dołka cały czas nie wygrzebało się budownictwo, w którym nakłady na środki trwałe spadły aż o 31 proc. O kilka procent ograniczyły inwestycje tak wielkie branże, jak handel, transport i łączność. Do poprawy nie przyczyniła się też energetyka, której roczne nakłady inwestycyjne potrafiły w 2001 r. sięgnąć 10 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budownictwo ciągnie w dół