Budownictwo czeka na system zwrotu VAT

Marcin Gesing
16-07-2003, 00:00

Od 1 stycznia 2004 r. ma zostać wprowadzony 22- -proc. VAT na materiały budowlane. Producentów i wykonawców czekają trudne czasy, bo mimo zapowiedzi rząd nie przygotował systemu zwrotu tego podatku.

W przyszłym roku stawka VAT na materiały budowlane wzrośnie z 7 do 22 proc. Organizacje zrzeszające spółki budowlane narzekają, że rząd nie realizuje zapowiedzi o stworzeniu systemu zwrotu tego podatku. Miał on powstać do końca tego roku, tymczasem nic nie wiadomo na temat odpowiednich regulacji prawnych.

Ministerstwo Finansów przez dwa tygodnie nie znalazło czasu, żeby odpowiedzieć na pytania „PB” w tej sprawie. Izby budowlane równie bezskutecznie starają się o wyjaśnienia.

— Do dziś rząd nie określił, jak miałby taki system wyglądać. Mamy nadzieję, że przyszła debata nad ustawami okołobudżetowymi da nam szansę na wyjaśnienie przynajmniej niektórych kwestii — mówi Zbigniew Bachman, dyrektor Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Przewiduje się, że większy VAT spowoduje wzrost cen na ryn- ku detalicznym o 10-15 proc. Przedstawiciele branży budowla- no-montażowej ostrzegają, że zmiana pogłębi i tak dotkliwy kryzys.

— Podwyżka dotknie szczególnie indywidualnych inwestorów, a ci — przy obecnej zapaści budownictwa mieszkaniowego — stanowią najbardziej aktywną grupę. To jasne, że nie będą chcieli kupować tak drogich materiałów, więc albo zrezygnują z budowy, albo będą próbowali kupować je bez rachunków — uważa Grzegorz Grzelak, prezes Grupy Atlas, największego polskiego producenta materiałów budowlanych.

Branża obawia się, że zwiększenie VAT spowoduje wzrost szarej sfery i niekontrolowany napływ materiałów zza granicy. Organizacje przedsiębiorców ostrzegają, że brak systemu zwrotu pogorszy kondycję zarówno firm budowlano-montażowych, jak i producentów materiałów budowlanych.

— Ci pierwsi odczują przede wszystkim spadek zamówień, zaś producenci zostaną wystawieni na nierówną konkurencję choćby z firmami niemieckimi, gdzie VAT na materiały budowlane wynosi 16 proc. — uważa Zbigniew Bachman.

Innym problemem jest kwestia możliwości wprowadzenia preferencyjnych stawek VAT w odniesieniu do tzw. budownictwa społecznego.

— W większości krajów Unii budownictwo wielorodzinne, a czasem też całość budownictwa mieszkaniowego uznawana jest za sektor społeczny. W Polsce na razie nie powstała jasna definicja budownictwa społecznego, co utrudni nam wprowadzenie po wejściu do UE specjalnych, niższych stawek VAT — podkreśla Zbigniew Bachman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budownictwo czeka na system zwrotu VAT