Budownictwo inżynieryjne na najwyższym poziomie

Partnerem publikacji jest firma Romgos Gwiazdowscy
opublikowano: 19-12-2021, 20:00

Rozmowa z Miszelem Gwiazdowskim, prezesem zarządu Romgos Gwiazdowscy

W czasie kilku lat firmie Romgos Gwiazdowscy udało się od małego rodzinnego biznesu dojść do pozycji potentata w branży budownictwa gazowego. W czym upatruje pan źródeł tego sukcesu?

Od początku istnienia firmy priorytetem było dla nas inwestowanie w sprzęt i zasoby ludzkie. Henry Ford powiedział: „Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej”. Uważamy, że ta idea jest ponadczasowa. To ona motywuje nas do dynamicznego poszerzania działalności. Przy bardzo szybkim rozwoju firmy udało nam się sprawnie zarządzać projektami, jednocześnie wprowadzając odpowiednie procedury, i wdrożyć nowe systemy. Stworzyliśmy niesamowity zespół złożony z ambitnych i wykształconych ludzi, który realizuje powierzone zadania pierwszorzędnie.

Zarząd spółki Romgos podkreślają swoją dumę z tego, że przy takim rozmiarzefirmy udało się w niej zachować przyjazną atmosferę. Na zdjęciu kolejno od prawej: Tobiasz Gwiazdowski, wiceprezes, Miszel Gwiazdowski, prezes i Marcin Parysek, członek zarządu Romgos Gwiazdowscy. [FOT. ARC]

Nie zapominamy też o lokalnej społeczności. Wraz z moim bratem Tobiaszem Gwiazdowskim, wiceprezesem zarządu Romgos Gwiazdowscy, jako dzieci byliśmy bardzo aktywni sportowo i uważamy, że niezmiernie ważne jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do tego, żeby mogły rozwijać swoje talenty. Wychowaliśmy się w domu, w którym powtarzano „dobro wraca”. Wierzę w moc tych słów.

Jesteśmy dumni z tego, w jakim miejscu dzisiaj jesteśmy. Wybudowaliśmy już ponad 500 km rurociągów, z czego ponad 90 proc. to rurociągi przesyłowe o znaczeniu strategicznym dla Polski. Obecnie mamy podpisane kontrakty na budowę kolejnych 154 km, a na początku 2022 roku planujemy podpisanie umowy na budowę gazociągu o długości 100 km.

Osiągnięcie takiej pozycji może się powieść tylko wtedy, kiedy firma jest w stanie rywalizować z konkurentami obecnymi na rynku. Jakie są wasze mocne strony?

Są trzy powody, które sprawiają, że wyróżniamy się na tle konkurencji.

Po pierwsze, sposób działania, czyli przemyślane decyzje i sprawne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Doskonałym przykładem może być tu okres pandemii COVID-19. W pierwszej fazie, gdy obostrzenia stały się nowością, nastąpiło zachwianie dostaw, a to wymusiło na nas szybszą reakcję na rynek. Dziś już potrafimy sobie z tym radzić. Usprawniliśmy zamówienia i zwiększyliśmy liczbę magazynów. Dzięki temu od roku nie odczuwamy już negatywnych skutków pandemii.

Po drugie, własne zaplecze sprzętowo-magazynowe, zapewniające ciągłość prac. Nasz park maszynowy wyceniany jest na około 100 mln zł. Nie mamy potrzeby najmowania maszyn, które są bardzo drogie i nie zawsze dostępne na rynku, 90 proc. prac wykonujemy własnymi zasobami.

Po trzecie, kompetencje zespołu, dzięki któremu realizujemy kontrakty terminowo. Firma zatrudnia ponad 270 pracowników na umowach o pracę i współpracuje na stałe z około 90 osobami zatrudnionymi na kontraktach lub prowadzącymi własną działalność.

Zmotywowany i doświadczony zespół to prawdziwy zasób każdego przedsiębiorstwa, a takim właśnie teamem chwali się Romgos. Dlaczego ludzie chcą dla was pracować?

Kiedyś usłyszeliśmy z ust pracownika: „Romgos to nie firma, to styl życia”. Jest dla nas ważne, że pracownicy nie odbierają pracy w firmie wyłącznie zadaniowo, ale też utożsamiają się z nią. Tworzymy jedną wielką rodzinę Romgos. Jesteśmy dumni, że przy takim rozmiarze firmy udało nam się zachować przyjazną atmosferę, która w dzisiejszych czasach jest raczej rzadkością. Staramy się, żeby każdy pracownik mógł się rozwijać, mamy przygotowany program podnoszenia kwalifikacji zawodowych, częściowo finansujemy studia podyplomowe oraz organizujemy kursy i szkolenia dla pracowników.

Pracuje dla nas blisko 150 specjalistów z wielu dziedzin. Dzięki różnorodności wiekowej pracowników udało nam się połączyć wiedzę ekspercką z entuzjazmem i otwartością na nowe rozwiązania. W swojej pracy kierujemy się wartościami, takimi jak rozwój, profesjonalizm i zaangażowanie.

Dywersyfikacja i ekologia to hasła, które mocno wybrzmiewają we współczesnych modelach zarządzania przedsiębiorstwem. Pierwsze może wspomóc rozwój firmy, drugie uratować nas wszystkich. Czy trendy te wpisują się w plany rozwoju Romgos Gwiazdowscy na nadchodzące lata?

Przede wszystkim w najbliższej przyszłości najważniejsze jest dla nas utrzymanie dominującej pozycji na rynku wykonawstwa gazowniczego. Chcemy rozwinąć się w sektorze zajmującym się budową obiektów typowo gazowych, dlatego rozbudowujemy dział, który będzie się zajmował budową tłoczni gazu i tłoczni ropy naftowej. Oczywiście mamy w planach również ekspansję w kierunku pochodnych branż, ale chciałbym, żeby szczegóły pozostały na razie tajemnicą. Na chwilę obecną mogę tylko zdradzić, że będziemy budować biurowce i hotele.

Oczywiście troska o środowisko naturalne jest dla nas także bardzo istotna. Mamy ambitne plany, żeby w najbliższych latach stać się firmą neutralną klimatycznie. Ekologia nabrała dla nas jeszcze większego znaczenia po ogłoszeniu pakietu Fit for 55 w lipcu tego roku. Zainspirowało nas to do wprowadzenia nowych strategii, które obecnie są na etapie projektowania. Przyszłość swojego biznesu widzimy w zielonej energii. Na koniec pierwszego półrocza 2022 roku planujemy rozpoczęcie budowy farm fotowoltaicznych.

Historia firmy

Firma Romgos Gwiazdowscy zajmuje się budową sieci gazowych, obiektów gazowych i instalacji przemysłowych. Świadczy usługi obejmujące kompleksową budowę gazociągów przemysłowych, oferuje także transport wielkogabarytowy, wynajem sprzętu i odwodnienie wykopu. Pierwszym krokiem do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo pozycji lidera na rynku budownictwa energetycznego była założona w latach 90. firma Usługi Dźwigowe Roman Gwiazdowski. Współpraca z firmami z branży spawalniczej, najmującymi sprzęt od przedsiębiorstwa, pozwoliła właścicielom dostrzec tkwiący w niej ogromny potencjał i podjąć decyzję o związaniu z nią swojej przyszłości.

Przełomowy okazał się rok 2013, kiedy czeski zleceniodawca zatrudnił firmę, wtedy jeszcze niewystępującą pod nazwą Romgos, do realizacji pierwszego gazociągu. W pracach nad gazociągiem Szczecin – Lwówek brało udział jeszcze małe przedsiębiorstwo, ale dysponujące już pewnym zapleczem sprzętu i fachowców.

Spółka Romgos Gwiazdowscy została powołana w grudniu 2014 r. przez braci Miszela i Tobiasza Gwiazdowskich. Budowali organizację od początku mierząc się z czekającymi po drodze wyzwaniami. Dynamiczny rozwój firmy wymuszał szybkie reakcje w zarządzaniu, takie jak wprowadzanie odpowiednich struktur, procedur i oprogramowania.

W tamtym czasie nie było wielu inwestycji w branży, a rynek był bardzo szczelny. Właściciele obawiali się, że stworzenie dużej firmy w tak hermetycznych warunkach nie będzie możliwe. Stało się jednak zupełnie inaczej.

Największy rozwój firmy nastąpił po 2017 roku, gdy zaczęła realizować inwestycje o znaczeniu strategicznym dla Polski. Jako podwykonawca firmy Budimex Romgos rozpoczął budowę gazociągu wysokiego ciśnienia DN1000 MOP 8,4 MPa na odcinku od ZZU Czeszów do Węzła Kiełczów, w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów) – Taczalin – Radakowice – Gałów – Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi. Dzięki temu, że w porę opracowano i wdrożono technologię spawania oraz zainwestowano w sprzęt, teraz firma może samodzielnie startować do przetargów.

W listopadzie podpisaliśmy umowę na realizację zadania o nazwie: budowa 154 km gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa DN 1000 relacji Gustorzyn – Wronów – Etap III Rawa Mazowiecka – Wronów – mówi Miszel Gwiazdowski, prezes zarządu Romgos Gwiazdowscy.

Dziś można śmiało powiedzieć, że firma Romgos Gwiazdowscy jest czołowym wykonawcą sieci gazowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane