Budownictwo jednorodzinne w USA zanotowało wzrost

opublikowano: 19-01-2023, 18:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Budownictwo jednorodzinne w USA odbiło się w grudniu, ale wzrost ten był prawdopodobnie tymczasowy, ponieważ pozwolenia na przyszłą budowę nadal spadały w związku z wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych – podaje agencja Reutersa.

Fot. Paul Weaver/Unsplash

Rozpoczęte budowy domów jednorodzinnych, które stanowią większość budownictwa mieszkaniowego, wzrosły o 11,3 proc. do wyrównanej sezonowo rocznej stopy 909 tys. jednostek w zeszłym miesiącu, najwyższego poziomu od sierpnia, poinformował w czwartek Departament Handlu.

Liczba rozpoczętych projektów mieszkaniowych z pięcioma lub więcej mieszkaniami spadła o 18,9 proc. do poziomu 463 tys. mieszkań. Ogólna liczba rozpoczętych budów w zeszłym miesiącu zanotowała obniżkę o 1,4 proc. do poziomu 1,382 miliona jednostek. Liczba rozpoczętych budów spadła o 3,0 proc. w 2022 r.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutersa przewidywali, że liczba startów spadnie w grudniu do 1,359 mln sztuk.

Pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych spadły o 6,5 proc. do poziomu 730 tys. jednostek, podczas gdy pozwolenia na projekty mieszkaniowe z pięcioma lub więcej mieszkaniami wzrosły o 7,1 proc. do poziomu 555 tys. jednostek. Całkowita liczba pozwoleń na budowę obniżyła się o 1,6 proc. do poziomu 1,330 mln sztuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane