Budownictwo społeczne obniży ceny mieszkań

KPP
opublikowano: 13-04-2006, 00:00

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP), stworzenie prawnych przesłanek do tego, aby budownictwo zostało objęte stałą, 7-procentową preferencyjną stawką VAT od 1 stycznia 2008 r., dobrze przysłuży się i gospodarce, i ludziom. Jest nadzieja, że dzięki temu ceny nowych mieszkań przestaną rosnąć. Takie wnioski płyną z ministerialnego projektu nowelizacji ustawy o VAT.

W opinii ekspertów KPP, szeroka definicja budownictwa społecznego umożliwi zaliczenie do grupy objętej preferencyjną stawką VAT infrastruktury związanej z budynkiem oraz obiektów o charakterze publicznym, spełniających funkcje społeczne. Zaproponowano także wprowadzenie rozsądnych ograniczników, które uniemożliwiłyby zaliczanie do obiektów budownictwa społecznego luksusowych willi czy lokali o bardzo wysokim standardzie.

Preferencyjną stawką będzie można objąć remonty i modernizacje budynków oraz mieszkań, które spełniają wymogi budownictwa społecznego, a także infrastrukturę związaną z budynkiem, czyli np. dojazdy, drogi wewnętrzne, małą architekturę, kotłownie, oczyszczalnie ścieków, sieci telekomunikacyjne, gazowe, kanalizacyjne.

Definicja budownictwa społecznego w Polsce jest zbliżona do realiów w czołowych krajach zachodnich, szczególnie we Włoszech. Daleko nam jednak do innych krajów, np. do Wielkiej Brytanii, która ma 0-procentową stawkę. W Hiszpanii stawka minimalna od sprzedaży nowych budynków wynosi 4 proc., w Belgii 6 proc., we Francji 5,5 proc., a w Luksemburgu tylko 3 proc.

KPP zgłosiła resortowi także kilka swoich sugestii. Należy zastanowić się nad możliwością objęcia definicją budownictwa społecznego inwestycji oświatowych — szkół, przedszkoli i żłobków, a także internatów i akademików. Takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do wzrostu inwestycji w tym zakresie.

Konfederacja

Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Budownictwo społeczne obniży ceny mieszkań