Czytasz dzięki

Budynekz dużym IQ

Mirosław Konkel
opublikowano: 19-10-2011, 00:00

W inteligentnym domu mieszka się lub pracuje wygodniej, bezpieczniej i taniej

Francuski architekt Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris) byłby szczęśliwy. Zgodnie z jego wizją współczesny dom staje się „maszyną do mieszkania”, ale tak precyzyjną i funkcjonalną, jak pewnie nawet on nie umiałby sobie wyobrazić. A to dzięki naszpikowaniu budynków elektroniką. — Pod hasłem „inteligentny budynek” rozumie się obiekt, w których znajduje się od 10 do 20 instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Podnoszą one użyteczność, walory ekonomiczne, a przede wszystkim bezpieczeństwo — tłumaczy Tadeusz Kij, dyrektor pionu automatyki budynków i data center w Asseco Poland. — Wiele systemów, np. ogrzewanie, instalacja wodno—kanalizacyjna czy elektryczna, jest dzisiaj zarządzanych oddzielnie. Ale coraz częściej technologie w budynkach działają jak żywy organizm, który odbiera sygnały i na bieżąco na nie odpowiada — dorzuca Olaf Kozłowski, ekspert w dziale oprogramowania IBM Polska.

Niższe rachunki

W domu z wysokim IQ można zdalnie napełnić wannę wodą albo włączyć ogrzewanie np. pół godziny przed powrotem z pracy. Wystarczy wysłać odpowiednią komendę z komórki. System powiadamia też o próbie włamania lub zalaniu łazienki przez pralkę. Kamery w centrach handlowych, biurowcach i apartamentowcach to standard od lat. Ale monitoring telewizyjny może znacznie więcej. — Zaawansowane aplikacje wskazują osobę o specyficznych cechach fizycznych, dzięki czemu można mieć ją na oku lub zwyczajnienie wpuścić do środka — informuje Tadeusz Kij. — W najnowocześniejszych obiektach — niestety, ciągle jeszcze tylko na Zachodzie — setki czujników rejestrują ruch, stopień wilgotności, temperaturę, liczbę przebywających w domu lokatorów czy zapalonych lamp. System umożliwia przeprowadzenie automatycznych napraw jeszcze przed awarią, wzywa służby ratunkowe, by pojawiały się szybko z niezbędnym sprzętem — opisuje Olaf Kozłowski. Centralny system sterowania budynkami (ang. building management system — BMS) z powodzeniem stosują duże korporacje. Stawką są oszczędności. Według firmy Panasonic, producenta elektroniki konsumenckiej oraz rozwiązań dla biznesu i przemysłu, klimatyzatory zużywają aż 25—30 proc. energii dostarczanej do obiektów komercyjnych. Dlatego korporacje instalują urządzenia nowej generacji, potrzebujące znacznie mniej prądu. Stosują też rozwiązania, które wykorzystują ciepło z wentylowanych pomieszczeń, obniżając „konsumpcję” energii nawet o jedną piątą. — Nie mamy nawet świadomości, jak wiele energii, którą zużywamy, jesteśmy w stanie odzyskać. Na przykład tzw. ciepło odpadowe powstałe przy pracy gazowych pomp może być wykorzystane do produkcji gorącej wody — podkreśla Ireneusz Smaga, prezes Panasonic w Polsce. Innym pomysłem na znaczne redukcje kosztów eksploatacji powierzchni biurowych jest wspaminany BMS, czyli zintegrowana kontrola nad wszystkimi funkcjami budynku — od klimatyzacji i ogrzewania przez oświetlenie po kontrolę dostępu. To — zdaniem szefa Panasonic — duże udogodnienie dla administratorów i rzeczywiste oszczędności związanie z mniejszym zatrudnieniem osób niezbędnych do utrzymania budynków. — Inteligentne klimatyzatory, pompy ciepła powietrze — woda i komercyjne systemy gazowych pomp ciepła mogą być wyposażone w systemy sterowania i bramki umożliwiające komunikację z dowolnym systemem BMS. Większość z tych rozwiązań jest stosowana w polskich budynkach — tłumaczy prezes Smaga.

Pozorne oszczędności

— Budowa obiektu z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań kosztuje od 5 do 15 proc. więcej niż standardowego budynku — zależnie od stopnia zaawansowania technologicznego. Taka inwestycja zwraca się jednak w 3-5 lat — wskazuje dyrektor Tadeusz Kij. Niestety — zdaniem menedżera — właśnie te koszty są nie do przełknięcia dla statystycznego Kowalskiego. Zwłaszcza, że często nie widzi korzyści, jakie daje mieszkanie w inteligentnym bloku, a i deweloperzy nie są w stanie przekonać go do zapłacenia więcej za komfort i bezpieczeństwo. Również administracja publiczna — według przedstawiciela Asseco Poland — ogranicza koszty budowy, instalując w budynkach tylko podstawowe systemy teleinformatyczne. Jedynie w nowoczesnych biurowcach elektroniki nie brakuje, bo korporacje, szczególnie działające na międzynarodową skalę, umieją odróżnić oszczędności prawdziwe od pozornych. — Wybór oferty głównie pod kątem ceny świadczy o krótkowzroczności przyszłych użytkowników. Rozwiązania najtańsze na etapie zakupu są często bardzo drogie w eksploatacji — ostrzega Tadeusz Kij.

60%

O tyle można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w nieruchomościach komercyjnych, stosując automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją — szacują eksperci ABB.

Inteligentne rozwiązania

Systemy zarządzania budynkiem:

automatyka klimatyzacji i wentylacji budynku

sterowanie oświetleniem

kontrola i nadzór techniczny

monitoring parametrów technicznych: węzła cieplnego, napięć zasilania, oświetlenia budynku i parkingów.

Instalacje elektryczne:

sieć elektryczna zewnętrzna i wewnętrzna

system oświetleniowy

system monitorowania zużycia energii elektrycznej

system zasilania awaryjnego.

Systemy niskoprądowe:

alarm pożaru

sygnalizacja włamania i napadu

kontrola dostępu

telewizja przemysłowa

nagłośnienie alarmowe i informacyjne

instalacja interkomowa

okablowanie strukturalne

system wykrywania tlenku węgla w parkingach podziemnych

telewizja satelitarna i RTV.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane