Budżet straci tylko 140 mln zł

Paulina Sztajnert, Jarosław Królak
25-09-2003, 00:00

Resort finansów policzył. Na samozatrudnienie i wykorzystanie 19-proc. PIT przejdzie tylko 8,5 tys. podatników.

Na samozatrudnienie może przejść około 10 proc. podatników płacących podatek PIT (czyli 8,5 tys. osób) znajdujących się w trzecim progu podatkowym — obliczyło Ministerstwo Finansów (MF). Dzięki temu podatnicy zaoszczędzą 130-140 mln zł.

— Gra jest warta świeczki. Czym jest ubytek 140 mln zł wobec ponad 40 mld zł deficytu? — mówi Ryszard Mbewe, główny ekonomista Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

MF liczy, że exodus z progresywnej skali nie będzie duży. Jednak wyliczenie opiera się na zasadzie, że z 19-proc. stawki nie będą mogli skorzystać ci, którzy w 2003 r. nie prowadzili działalności gospodarczej. A takie rozwiązanie budzi wątpliwości prawne.

— Niezgodne z konstytucją jest nierówne opodatkowanie osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą — uważa dr Henryk Dzwonkowski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Wcześniej Mieczysław Czerniawski, szef komisji finansów, zapowiadał, że poprawka nie ujrzy światła dziennego, jeśli będą wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją. Mimo to wiele wskazuje na to, że poprawka przejdzie. Powód? Ważny interes budżetu. Tyle tylko że sprawa może trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert, Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budżet straci tylko 140 mln zł