Budżet według Busha: Cięcia wydatków z wyjątkiem zbrojeń i pomocy zagranicznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2005, 17:32

Prezydent George W. Bush przesłał w poniedziałek do Kongresu USA projekt budżetu państwa na rok finansowy 2006. Przewiduje on znaczne cięcia wydatków w celu zmniejszenia deficytu, ale wzrost nakładów na obronę i pomoc zagraniczną.

Prezydent George W. Bush przesłał w poniedziałek do Kongresu USA projekt budżetu państwa na rok finansowy 2006. Przewiduje on znaczne cięcia wydatków w celu zmniejszenia deficytu, ale wzrost nakładów na obronę i pomoc zagraniczną.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta ujętą w niedawnym  orędziu o stanie państwa, w budżecie, o ogólnej wartości 2,5 biliona dolarów, eliminuje się lub poważnie redukuje około 150 programów federalnych uznanych przez rząd za niewydajne. W sumie wydatki, poza obroną, bezpieczeństwem kraju i pomocą zagraniczną, mają się zmniejszyć o prawie 1 procent.

Pozwoliłoby to na redukcję deficytu budżetowego o połowę do 2009 roku. Obecnie wynosi on 427 miliardów dolarów, co wliczbach absolutnych jest kwotą rekordową w historii USA.

Nie wiadomo jednak, czy Kongres zaakceptuje zaproponowane przez Busha cięcia wydatków. Godzą one w interesy grup reprezentowanych przez poszczególnych kongresmanów i najprawdopodobniej dojdzie o mniejszych redukcji, będących wynikiem kompromisu.

Budżet Pentagonu ma wzrosnąć w projekcie Busha o 19 miliardów dolarów - do 419,4 miliarda dolarów. Kwota ta nie obejmuje jednak przyszłorocznych wydatków na wojnę w Iraku i Afganistanie, o które administracja prezydencka ma się zwrócić do Kongresu osobno.

Przedstawiony budżet nie zawiera też wstępnych kosztów proponowanej przez Busha reformy federalnego systemu emerytalnego (Social Security). Luki te sprawiają, że Demokraci zarzucili prezydentowi, iż jego budżet nie jest wiarygodny i nie zapewni redukcji deficytu do 2009 r.

W budżecie na 2006 r. przewidziano wzrost o 17 procent wydatków na pomoc zagraniczną, w tym zwłaszcza znaczny wzrost na pomoc dla krajów najbiedniejszych - do 9,5 mld dolarów, tj. o 2,1 mld dolarów więcej niż wydaje się na ten cel w bieżącym roku.

Pomoc dla najuboższych krajów rozprowadzana będzie przez nowo utworzoną agencję Millenium Challenge Corp., przy czym priorytetowo traktowane będą kraje prowadzące zdrową politykę fiskalną, o stosunkowo niskiej korupcji, a więc takie, które lepiej gwarantują, że fundusze nie zostaną zmarnowane.

Budżet przyszłoroczny zwiększa też do 3,2 miliarda dolarów pomoc amerykańską na walkę z AIDS na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane