Buffett i chińskie banki na top liście bogactwa gotówkowego

Ft.co.uk
opublikowano: 30-12-2008, 11:09

Dwadzieścia największy spółek na świecie siedzi obecnie na górze pieniędzy – 570 mld USD. To pokazuje, jaką siłę mają te  firmy, nawet kiedy na światowych rynkach finansowych wciąż jest niespokojnie.

Jednak nie jest aż tak dobrze, jakby się mogło wydawać. Tylko 29 ze 100 największych spółek pod względem wartości rynkowej posiada żywą gotówkę, której może użyć w każdej chwili - wynika z analizy przeprowadzonej przez brytyjski dziennik "Financial Times".

Listę otwiera perła w koronie znanego inwestora i miliardera Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, z gotówką w wysokości 106 mld USD. Ku sporemu zdziwieniu, kolejne trzy spółki to chińskie banki: Bank of China, ICBC oraz China Construction Bank, które mają odpowiednio 101 mld USD, 89 mld USD, 82 mld USD, powołując się na agencję Bloomberg.

Prezesi tych zasobnych spółek drapią się teraz po głowie, co zrobić z tą górą pieniędzy. Większość myśli o przejęciach. Tak poczynił już Warren Buffet, który błyskawicznie zainwestował w General Electric oraz Goldman Sachs. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ft.co.uk

Polecane