Buffett i Dimon wzywają do zaprzestania prognozowania wyników kwartalnych

opublikowano: 07-06-2018, 08:19
aktualizacja: 07-06-2018, 08:20

Słynny inwestor Warren Buffett i prezes JP Morgan Jamie Dimon połączyli siły i wzywaj do zaprzestania prognozowania przez spółki kwartalnych wyników.

Dimon, który jest przewodniczącym Biznesowego Okrągłego Stołu powiedział, że prezesi spółek popierają pomysł odejścia od prognoz wyników kwartalnych. Zwrócił uwagę, że spółki czują jednak presję aby je przedstawiać.

Zobacz więcej

Warren Buffett; fot. Bloomberg

- Często powoduje to sytuację gdzie menedżerowie, od prezesa w dół, czują się zobowiązani zapewnić zapowiedziane zyski i dlatego mogą robić rzeczy, których inaczej by nie robili – powiedział Dimon podczas wspólnego wywiadu z Buffettem dla CNBC. 

Berkshire Hathaway, spółka Warrena Buffetta, nie przedstawia prognoz kwartalnych, bo mogłoby to skłonić menedżerów do manipulacji wynikami zgodnie z oczekiwaniami rynku, wyjaśnił słynny inwestor.

- Kiedy manipulacja wynikami jest częścią istnienia firmy wówczas dzieje się w niej wiele rzeczy, które są sprzeczne z długoterminowym interesem biznesu – powiedział Buffett.

Zwolennicy prognoz kwartalnych przekonują, że  poprawiają one komunikację z rynkiem, zmniejszają zmienność notowań akcji i zwiększają wartość akcji.

Opublikowana ponad dekadę temu analiza McKinsey & Co. wskazała jednak, że prognozy kwartalne nie mają wpływu na wskaźniki cenowe i nie redukują zmienności. Jedyną widoczną korzyścią jest zwiększenie wielkości handlu, co jest dobre dla spekulantów, ale nie dla zwykłych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Buffett i Dimon wzywają do zaprzestania prognozowania wyników kwartalnych