Bufor kapitałowy pomoże kredytom

Stanisław Kluza
opublikowano: 31-03-2009, 00:00

Współczynnik wypłacalności w bankach musi być zgodny z ustawowym 8-procentowym minimum. W przypadku banków szczególnie wrażliwych na ryzyko kursu walutowego istotne jest utrzymanie bufora kapitałowego, który zapobiegnie spadkowi współczynnika poniżej ustawowego minimum. Pozwoli to bankom kontynuować akcję kredytową.

Aby wzmocnić banki, nadzór finansowy domagał się przeznaczenia zysków z ubiegłego roku na zasilenie kapitałów. W niespokojnych czasach zatrzymanie zysków jest najprostszą formą wsparcia

instytucji finansowych. Wskazywanie przez

nadzór na potrzebę bezpieczeństwa kapitałowego jest jednym z najskuteczniejszych argumentów w przekonywaniu zagranicznych właścicieli banków do pozostawienia zysków w Polsce. Udało się. Warto pochwalić władze banków, które dyskretnie, ale skutecznie komunikowały się w tej sprawie z właścicielami. Takie postępowanie członków zarządów banków stanowi dla nich dobrą rekomendację

w kontekście uchwał walnych zgromadzeń akcjonariuszy w sprawie absolutorium.

Uważamy, że w czasie, kiedy rośnie ryzyko, nie należy rozluźniać standardów nadzorczych, bo mogłoby to doprowadzić do przeniesienia problemów do zdrowego systemu finansowego. Banki nie zarządzają własnymi pieniędzmi, tylko zgromadzonymi od deponentów.

Istotne jest też, aby zarządzanie ryzykiem w banku nie odbywało się poza granicami kraju, z pominięciem statutowych władz banku. Ostatni przykład instrukcji od zagranicznego właściciela, która pojawiła się w jednym z banków, pokazuje, jak istotny jest poziom kapitału. Dlatego nadzór nie chce dopuścić do sytuacji, w której bank byłby zmuszony do redukowania portfela kredytowego, aby utrzymać obowiązujące minima.

Stanisław Kluza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Stanisław Kluza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bufor kapitałowy pomoże kredytom