Bukmacherzy walczą o życie

DTK
opublikowano: 19-11-2009, 00:00

Rząd chce podnieść podatki firmom przyjmującym zakłady sportowe. I nie przejmuje się ich protestami.

Rząd chce podnieść podatki firmom przyjmującym zakłady sportowe. I nie przejmuje się ich protestami.

Wiele wskazuje na to, że ustawa hazardowa rykoszetem uderzy w bukmacherów. Projekt przygotowany przez rząd Donalda Tuska zakłada, że zamiast 10 proc. podatku od obrotu będą płacić 50 proc. od dochodu (różnicy między wpłatami klientów a wypłaconymi wygranymi). To oznacza wzrost obciążeń o połowę.

Tymczasem sześć działających w Polsce firm bukmacherskich od kilku lat wykazuje rentowność kilka procent i symboliczny wzrost przychodów. Choć cały rynek hazardu w ostatnich latach rośnie w tempie 40 proc. rocznie, przychody bukmacherów zwiększają się o kilka procent (w 2008 r. o 4,8 proc., z 846,8 do 887,3 mln zł).

Powód? Konkurencja zagranicznych serwisów internetowych niepłacących w Polsce podatków i nieponoszących kosztów utrzymania sieci. Choć resort finansów uznaje je za nielegalne, od lat nic w ich sprawie nie robił. Teraz zamierza zakazać im działalności, ale nie tylko eksperci, ale także resort spraw wewnętrznych i administracji mówią wprost, że takiego zakazu nie da się wyegzekwować.

Co ciekawe, jeszcze rok temu przyznawał to też Jacek Kapica, wiceminister finansów odpowiedzialny za hazard, który dziś zmienił zdanie o 180 stopni.

Legalni bukmacherzy twierdzą, że mogą przełknąć stawkę 25 proc. od dochodu, co i tak będzie rekordem w Unii Europejskiej. Jacek Kapica wczoraj powiedział jednak, że rząd jest zdeterminowany, by projekt ustawy przeszedł przez parlament bez poprawek. Bukmacherzy grożą, że przyniesie to zwolnienie 4,5 tys. osób, likwidację firm i wpływów do budżetu z płaconego przez nich podatku (w 2008 r. wpłacili 87,9 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu