Bułgaria i Malta: potrzebna pomoc dla regionów, skąd pochodzą migranci

  • PAP
opublikowano: 05-02-2018, 18:56
aktualizacja: 05-02-2018, 18:58

Prezydenci Bułgarii i Malty, Rumen Radew i Marie-Louise Coleiro Preca, zgodnie oświadczyli w poniedziałek w Sofii, że trwałe rozwiązanie kryzysu migracyjnego można osiągnąć wyłącznie poprzez stabilizację regionów, których mieszkańcy przybywają do Europy.

Polityka otwartych drzwi przyniosła poważne problemy Europie, lecz jeszcze większe stworzyła w regionach pochodzenia migrantów - stwierdził Radew.

"Proponując socjalne bezpieczeństwo w Europie milionom ludzi z kryzysowych regionów, prowadzimy do tego, że oni przestają myśleć o przyszłości własnych krajów, myślą wyłącznie, jak przedostać się do Europy. Powinniśmy myśleć o stabilizowaniu tych regionów, ludzie mieszkający w nich powinni wiedzieć, że mają przyszłość we własnym domu. Europa nie powinna przekształcać się w fortecę, ale pomagać państwom Afryki i Bliskiego Wschodu" – oznajmił bułgarski prezydent.Jego zdaniem "trwałe rozwiązanie kryzysu migracyjnego" jest możliwe "wyłącznie poprzez podniesienie bezpieczeństwa i stabilizowanie regionów pochodzenia migrantów".

"Migranci rzeczywiście nie znajdują możliwości w swoich krajach. Jeżeli chcemy osiągnąć sukces w opanowaniu procesu migracji, powinniśmy nie tylko udzielać pomocy lub nasilać działania charytatywne, powinniśmy rozpatrywać zjawisko migracji w całości, zwracać m.in. należytą uwagę na ochronę zdrowia i oświatę w tych krajach" – powiedziała z kolei Coleiro Preca.

Jak podkreślili Radew i Coleiro Preca, dla opanowania migracji szczególnie ważna jest jednolita unijna polityka azylowa. Według nich istotną rolę odgrywa również solidarność z europejskimi krajami, które tak jak Malta i Bułgaria, znajdują się na pierwszej linii i nie są w stanie same rozwiązać kryzysu migracyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane